Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Sürmenaj Nedir? Sürmenaj Hakkında Bilmedikleriniz

'Son günlerde her şeyi unutuyorum, okuduğumu anlamıyorum, dikkatimi veremiyor, beynim durdu, konuşurken kelime bulmakta zorlanıyorum...'' gibi yakınmalarınız varsa sizde sürmenaj başlangıcı olabilir.
Sürmenaj Nedir? Sürmenaj Hakkında Bilmedikleriniz
Çok çalışan insanlarda görülen bir çeşit zihin yorgunluğu, sinir zayıflamasına verilen isme sürmenaj denir. Ortaya çıkışı tam olarak bilinmemekte ve çeşitli fikirler ileri sürülmektedir. Bunlardan biri de beyindeki sinir hücrelerinin biyokimyasal elemanlardan fakir kalması. Sürmenajlı kişilerde, ruhsal ve bedensel yorgunluk, bıkkınlık, isteksizlik, dikkati toparlayamama, sağlıklı düşünememe hali, bâzı organlara ait şikayetler söz konusudur. Konuşmak, kitap okumak bile kişiye zor gelir.

Stres ve depresyon beyindeki biyolojik süreçlerle ilgili durumlardır. Ruhsal gerilim anında beyin stres hormonları salgılar. Stres hormonları salgıları uzun süre devam ederse beyindeki hücreler arası enerji transferi bozuluyor. İnsan beyni birbirleri ile haberleşen milyarlarca hücreden oluşuyor. Hücreler arası bilgi akışı kimyasal ve elektriksel ileti akışı ile gerçekleşiyor. İşte stres hormonları beyindeki bu bilgi akışını bozuyor, uzun sürdüğünde beyin “ısınmış motor” gibi zorlanmaya başlıyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017