Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Suudi Arabistanlı Advanced'den Dev Yatırım

Suudi Arabistanlı Advanced ile Bayegan şirketi, 1 milyar dolarlık yatırımla Adana-İskenderun bölgesinde 500 bin ton kapasiteli polipropilen üretim tesisi kuruyor.
Suudi Arabistanlı Advanced'den Dev Yatırım

Suudi Arabistanlı Advanced Petrochemichal Company ve Bayegan işbirliğiyle, Adana-İskenderun bölgesinde 1 milyar dolarlık yatırımla poliprobilen üretim tesisi kurulacak. Suudi Arabistan’ın önde gelen polipropilen üreticisi Advanced Petrochemical Company ile petrol ve petrokimya alanında faaliyet gösteren Bayegan AŞ’nin ortak yatırım kararı, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katıldığı toplantıyla açıklandı.

Adana-İskenderun bölgesinde 1 milyar dolar yatırım öngörülen projenin yıllık 500 bin tonluk kapasitesi bulunacak ve proje ile 500 kişi istihdam edilecek.

Çağlayan, açıkladıkları yeni teşvik sistemine işaret ederek, “Teşvik sisteminde ülkemizin dış ticaret verdiği, fazlasıyla ithalat yapmak zorunda kaldığı ürünlerin yatırımını sağlayacak önemli başlıklar ve destekler ortaya koyduk. Yeni teşvik sisteminin ilk yatırım müjdesi olarak hepimizehayırlı, uğurlu olsun” dedi.

‘Petrokimya talebi artacak’

Çağlayan, “Türkiye’nin gerek Suudi Arabistan’da bugüne kadar yaptığı yatırımlar ki 200’e yakın işadamımız Suudi Arabistan’da yatırım yapmış, gerek Suudlu 275 firmanın bugüne kadar Türkiye’de yaptığı 1.5 milyar dolarlık yatırımlar, ümit ediyoruz ki bugün adeta bir işaret fişeği olacak bu yatırımla artacak” dedi.

Dünyada petrokimya talebindeki artışın dünya büyümesiyle eşdeğer gittiğine, ancak Türkiye’de petrokimya talebinin yılık ekonomik büyümenin 2 ila 3 katı oranında büyüdüğüne dikkati çeken Çağlayan şöyle devam etti: “Bu konudaki açıklığı görmüşsünüz. 2015 yılına kadar dünyada petrokimya hammaddesi talebi yüzde 4 büyürken, Türkiye’de yüzde 8 büyüyecek. Bu yatırımın planlanandan daha önce hayata geçmesi hem ülkemiz, hem sizin açınızdan önemli olacak. Bugün sizin yaptığınız yatırıma konu olan poliprobilende geçen yıl ithalatımız 2.7 milyar dolar oldu.”

Çağlayan, 1 milyar dolarlık yatırım projesinde en geç 3 yıl içinde üretime geçilmesinin planladığını ifade ederek, ”Üretime geçtiğiniz gün Türkiye’nin ithalatından, dış ticaretinden, cari açığından 1 milyar dolar eksilteceksiniz” dedi. Çağlayan, “Bu ve benzeri yatırımlar, yani stratejik yatırım kapsamına giren yatırımlar yüzde 50 yatırım indirimi kullanabilecek. Arazi tahsisi devlet tarafından yapılacak. Sigorta primi, işveren hissesi desteği 7 yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak” diye konuştu.

‘Liman yatırımı amaçlanıyor’

Bayegan Yönetim Kurulu Başkanı Ercüment Bayegan, “Bu yatırım ile Türkiye’nin bugünkü polipropilen ihtiyacın yüzde 30’unu, gelecekte ise yüzde 25’ini üretiyor olacağız” dedi. Bayegan ayrıca proje içinde liman gibi tesislerin de geliştirilmesinin amaçlandığını ifade etti.

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017