Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Taksim Meydanı ve Çevresinde Neler Oluyor?

Araç trafiğinin yerin altına alınması projesi, Taksim Meydanı'nın yakın çevresinde yer alan Tarlabaşı Kentsel Dönüşüm Projesi, Demirören AVM, inşa edilmesi planlanan Taksim Kışlası aslında mevcut araç trafiğini arttıracak bir ulaşım kararı niteliği taşıyor.
Taksim Meydanı ve Çevresinde Neler Oluyor?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 17 Haziran 2011 tarihinde kabul edilerek, 17 Ocak 2012 tarihinden onaylanan “Beyoğlu ilçesi, Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi”ne ilişkin “Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planı tadilatı”, yoğun imar faaliyetleri ve bunları besleyecek ulaşım projeleri ile kentin yeşil alanları, doğal havzaları, kamusal alanları ve tarihi değerleri üzerinde yaratılan tehdidin önemli bir parçası olarak kamuoyunda büyük tepkiler yarattı.

Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi’ne ait plan paftalarından anlaşıldığı üzere; Tarlabaşı Bulvarı- Cumhuriyet Bulvarı araç trafiği, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önü ve taksim anıtı çevresinde bulunan araç yolları yer altına alınmış. Yer altına alınan yollar; Tarlabaşı Bulvarı istikametinde mevcutta bulunana araç otoparkından başlıyor ve Cumhuriyet Caddesi-Asker Ocağı kesişimine kadar devam ediyor. Gümüşsuyu istikametinde AKM’den başlıyor; Sıraselviler Caddesi istikametinde ise İstiklal Caddesi kesişiminden itibaren araç trafiği yeraltına alınıyor ve servis yollarına yer veriliyor.

Basında meydanın “yayalaştırılması” gibi olumlanan bir yaklaşımla sunulan proje için önerilen planlar, söylenenin aksine, aslında meydana yaya erişimini sınırlandıracak mekansal müdahaleler içeriyor. Taksim Meydanı’na giriş noktalarında, büyük istinat duvarlarıyla çevrili olarak tasarlanmış dalış tünelleri, bulundukları caddenin meydanla ilişkisini kopartarak yaya hareketliliğini sınırlandırırken, kaldırımlar arası geçişler istinat duvarlarının yükselmeye başladığı noktalardan itibaren imkansızlaşarak, caddelerin kimliklerini de yok edecek bir yapı öneriyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017