Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Tanrı Parçacığı Nedir? Cern’in Türk Mühendisi Anlatıyor!

Milletçe fiziğe, kimyaya hep uzaktan baktık… Bilim dendiğinde aklımıza sadece ezberlenecek formüller geldi. Taa ki CERN gündemimize girene kadar… İTÜ Fizik Mühendisliği’nden Doç. Dr. Kerem Cankoçak, Tanrı Parçacığı’nı anlattı.
Tanrı Parçacığı Nedir? Cern’in Türk Mühendisi Anlatıyor!
Bilim dendiğinde aklımıza sadece ezberlenecek formüller geldi. Taa ki CERN gündemimize girene kadar… Zaman zaman kendimize özgü yorumlarla çarpıtsak da yanlış anlamalarla abartsak da CERN artık hayatlarımızın bir parçası. Bu deneyler sayesinde Büyük Patlama’yı, Tanrı Parçacığı’nı, kara delikleri gündemimize sokan bilim insanları arasında Türkler de var. İTÜ Fizik Mühendisliği’nden Doç. Dr. Kerem Cankoçak da onlardan biri. Projeyle 20 yıl önce tanışan Cankoçak, Tanrı Parçacığı’nı anlattı.

CERN projesinde esas aranan şey Tanrı Parçacığı diye biliniyor. Bu tam olarak nedir?

Higgs parçacığı, atom altı parçacıkların kütle kazanmasına sebep olan bir parçacıktır. Atom çekirdeğinde proton ve nötronlar vardır; bunların etrafında da elektronlar dolanır. Proton ve nötronların içlerinde ise kuarklar vardır. Doğanın en temel parçacıkları kuarklar ve elektronlardır. İşte Higgs alanı, evrenin her tarafını doldurarak, tıpkı denize girdiğimizde bizi yavaşlatan su gibi, bütün bu temel parçacıkların içinde yüzdüğü bir ağdalılık yaratarak bunlara kütle kazandırır.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017