Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Taraf Gazetesi Ne Kadar Tarafsız?

5 yıldır türlü manşetlerle gündeme oturmayı başaran Taraf gazetesinde canlı yayında istifa ettiğini açıklayan yazar Orhan Miroğlu, ''Bugünkü Taraf yazmaya başladığım Taraf değil'' diyerek ne iddia etti? Okuyucunun gözünde Taraf'ın tarafsızlığı algısı değişiyor mu? İşte yanıtları...
Taraf Gazetesi Ne Kadar Tarafsız?
Bunda 5 yıl önce, Ahmet Altan’ın bizzat kendisinin reklamlarında oynayarak adını duyurduğu Taraf gazetesi, 2007 yılının Kasım ayında okuyucuyla buluştu. Ahmet Altan’ın önderliğindeki gazetecinin amacı liberal demokrat bir yayıncılık politikası yürütmekten yanaydı. Gazete, Kürtçe manşetleri, bir zamanlar kimsenin cesaret bile edemediği ordu temalı haberleri ve darbelere karşı duruşuyla kısa zaman içinde adından sıkça söz ettirmeyi başardı. Gazete bu politikasıyla kimileri tarafından Kürt milliyetçisi kimileri tarafından AK Parti yanlısı olarak algılanarak hangi tarafta durduğu neyi temsil ettiği konusunda sık sık tartışmalara konu oldu ve yaptığı birçok manşetle okuyucu kitlesiyle sınırlı kalmaksızın medyanın gündemine oturmayı başardı.

İşte tüm bu süreçte gazetenin hangi tarafta olduğu tartışılsa da tartışılmayan belki de tek konu gazetenin çok radikal belgeleri korkusuzca ve sansürsüzce gündeme taşımasıydı. Gündeme oturan çoğu haber, kaynağı sorgulanarak zihinlerde soru işaretinin oluşmasına neden olsa da Taraf, gerek yazarları gerek gündeme getirdiği konulardaki farklılığı itibariyle diğer gazetelerin ekseninde oldukça farklı bir noktada yer aldı. Ta ki Orhan Miroğlun’nun sansür iddiasıyla gazeteyle yollarını ayırmasına kadar. Miroğlu canlı yayında katıldığı bir programda, 5 yıldır yazdığı gazeteyi sansürcü olmakla suçlayarak istifa etti. Biz de bu iddiaların ardından Taraf’ın “tarafsızlığı” konusuna okuyucuların ne düşündüğünü araştırdık.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017