Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Tarih Ve Doğanın Özel Buluşması: Foça

Çandarlı ve İzmir Körfezi arasındaki yarımada üzerinde kurulu olan Foça; arkeolojik, mimari ve doğa zenginlikleri açısından oldukça zengindir.
Tarih Ve Doğanın Özel Buluşması: Foça
Yunanistan’daki Dor istilasından kaçarak Ege sahillerin çıkan ve burada Smyrna dahil birçok yerleşim yeri kuran İonların kurdukları önemli merkezlerden biri olarak tanınır.

Foça’da tarihten kalan birçok iz bulunmakta olup, doğa şekilleri ile adeta birbirini tamamlamaktadır. Foça’da gezilebilecek yerlere doğa unsurlarından başlamak gerekirse eğer, kıyılarını koruyan adalar ilk sırada yer alır. Fokları dinlenirken görebileceğiniz, bu adalarda birçok kuş türü de barınmaktadır.

Ünlü iren kayalıkları ise Foça’nın en özel efsanelerinden biridir. İsmini, güzel sesleri ile gemicilerin aklını çelen efsanevi yaratıklardan alan kayalıklar, Orak Adası’nın güneybatısında yer alır.

Foça’ya 2 kilometre mesafede bulunan Şeytan Hamamı, Çan Tepesi’nin eteğinde yer alır. Foça Körfezi’nin en batısındaki yarımadanın ucunda bulunan Osmanlı Kalesi’ne ait kayıkhane, sayısı beş olan kemerlerinden ötürü Beşkapılar ismini almıştır.

Foça’da gezip görülecek birçok yer olmakla birlikte, bu sevimli tatil kasabasına en azından bir hafta sonunu ayırmak gerekir. Genellikle küçük ve sıcak bir işletme anlayışı sunan Foça otelleri, özellikle yaz döneminde yüksek oranda doluluğa sahiptir.

Hafta sonları daha çok tercih edilen Foça otellerinde, iki günlük bir kaçamağın sizlere ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz. İş stresinden, şehir karmaşasından uzaklaşmak, kendinizi biraz olsun dinlemek için Foça otellerinde yerinizi ayırtın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017