Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Tarihin İlk Süper Bilgisayarı Antikythera

Bilim adamlarının “Tarihi önemi Mona Lisa’dan çok daha fazla” dediği, dünyanın ilk dişli cihazı olan Antikythera’nın ne işe yaradığı, su altından çıkarıldığı ilk günden beri merak konusu. Bazı bilim adamları Antikythera’yı dünyanın ilk analog bilgisayarı olarak tanımlıyor.
Tarihin İlk Süper Bilgisayarı Antikythera
Şimdi, son model bir laptop bilgisayar alsanız ve bu bilgisayarı denize fırlatsanız… İki bin yıl sonra bilim adamları sizin denize attığınız bilgisayarın parçalarından birini bulup, ne olduğuna dair binlerce yıl kafa patlatsa… Antikythera gizemi aslında tam olarak böyle başladı.

Eski bir Antik Yunan gemisinden çıkan parçanın gizemi, atomun parçalandığı, nükleer silahların icat edildiği ve dijital çağın başladığı, gelmiş geçmiş en büyük teknolojik devrimlere imza atılan 20’inci yüzyıl boyunca bir türlü çözülmedi.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017