Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Taşınmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Taşınma, yeni bir çevre, yeni ev, yenilenmiş eşyalar, yeni komşular ve arkadaşlar fikirlerinin getirdiği heyecan dolu yeni bir hayat anlamına gelebilir. Ancak böyle olduğu kadar, aynı zamanda oldukça hatırı sayılır bir stres kaynağı da olabilir. Peki, yeni eve taşınmanın çocuklar üzerindeki etkilerini ve çözüm yollarını biliyor musunuz?
Taşınmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?
Yeni bir eve taşınmak, çoğu kez yeni başlangıçları ve umudur getirir beraberinde. Ancak, çocuklar açısından değerlendirildiğinde çok sevdikleri bir muhite veya eve taşınılmış dahi olunsa, yeni semte, mahalleye ve eve alışmak hiç de kolay değildir.

Taşınma olayı, çocukluk dönemi depresyonlarının sebepleri içerisinde ele alınmaktadır. Elbette ki, ailesi her taşınan çocuk depresyona girecek diye bir kural yoktur. Ancak taşınacak olan aileler, aşağıdaki özelliklere dikkat ederlerse çocukları bu durumdan daha az etkilenirler.

* Mümkün olduğu kadar az sayıda taşınmaya gayret edin. Zira, her yeni taşınma yeni bir adaptasyon sorunu yaratacak, çocuğunuzun köklü arkadaşlıklar kurmasını zorlaştıracaktır
* Taşınma kararı mutlaka ebeveyne ait olmalıdır. Seçilecek evle ilgili olarak çocuğunuzun görüş ve dileklerinizi önemsemekle birlikte, son kararı sizler vermelisiniz.
* Eğer şehir değiştirecekseniz, ailecek birkaç sefer toplu halde o şehri ziyaret edin, yaşayacağınız ve hayatı geçireceğiniz yerleri, şehir merkezini, çocuğunuzun yeni okulunu, kendi mahallenizi etraflıca gezin ve çocuğunuzun ısınmasını sağlayın.
* Başka bir semte taşınacaksanız, hayat standartlarıyla ilgili olarak yaşayacağı tüm değişiklikleri çocuğunuza etraflıca anlatın. Seçme hakkı varsa, alternatif birkaç okul arasında onun gönlünün ısındığı okulu tercih etmeye çalışın.

Haberin tamamı için tıklayın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017