Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Taşların Anlamları Ve Özellikleri

Yeryüzünün harikaları yarı değerli taşlar, ışıltılı güzellikleri ile sevdaları büyülüyor. Bu özel taşların renkleri genellikle bir duyguyu çağrıştırmış ve taşlar yüzyıllardan beri bazı erdemlerin temsilcisi olmuş.
Taşların Anlamları Ve Özellikleri

Akuamarin

Bu masmavi taş beril ailesinden. Gökyüzü gibi açık maviden okyanusların derinlikleri gibi koyu maviye kadar uzanır renk yelpazesi… En sevilen rengi de koyu mavidir. Bu taşın sadece denizcileri değil yüzücüleri, sörfçülerin ve denizde yolculuk yapan herkesin uğuru olduğu söylenir.

Turmalin

Turmalin, neredeyse her rengi vardır; pembe, kırmızı, sarı, kahverengi, yeşil, mavi, mor, siyah… Ayrıca tek renkte turmalin çok enderdir, genellikle birbirine zıt farklı renklerin degradesi halinde, adeta gökkuşağı gibidir. Pembe, kırmızı, yeşil turmalin ve Schori diye de adlandırılan siyah turmalin en çok tercih edilenler arasındadır.

Granad Taşı

Çok eski çağlardan beri bilinen Granad ya da Garnet, bazen kırmızı, pembe, kahverengi, bazen siyah, bazen oranj, sarı ve yeşil renklerde görülür. Orta Çağ’dan ona ateşli kömür denirdi. Yararları geçirdiğine, zehirlenmeleri tedavi ettiğine, kanamaları durduğuna, cilt hastalıklarına ve romatizmaya iyi geldiğine ve kalbi güçlendirdiğine inanılır.

Yeşim

En tanınmış ve ender bulunan yeşim taşı, efsaneleriyle ünlü ve binlerce yıl öncesinde özellikle Uzak Doğu’da kullanılan yeşil bir taştır. Yeşil rengini içeriğindeki krom mineraline borçlu olan yeşim, en saf halinde beyaz, demir ve manganez içerdiğinde ise pembedir. Kobalt ona mavi-yeşil bir renk verir, titan tuzu içerdiğinde siyaha ya da lavanta rengine dönüşür.

Ametist

Mor, eflatun, pembe, berrak ve saydam ametist, kuratz ailesini en değerli taşlarından biridir. Adı, Yunancadan geliyor ve sulandırmış kırmızı şarabı andıran renginden dolayı “sarhoş olmayan” anlamına geliyor. Zira bu taşın insanı sarhoşluğa karşı koruduğuna, dolayısıyla da zihni açık tuttuğuna inanılıyor.

Kaya Kristali

Kuartz ailesinden saf bir kristal olan kaya krsitalinin maruz kaldığı hidrotermal işlemlere göre saydamlığı değişir. Kaya kristali, birlikte kullanıldığında yanındaki taşın gücünü katlar, bu nedenle sıklıkla diğer değerli ve yarı değerli taşların yanında kullanılır.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017