Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Tatilde Fotoğraf Çekmenin İpuçları

Güzel bir tatil, fotoğrafsız düşünülemez. Üstelik de sosyal medyanın hayamıza bu kadar yerleştiği bir çağda, artık anılarımızı sevdiklerimizle, ailemizle paylaşmak ve hatta kendimiz için saklamak amacıyla güzel fotoğraflar çekebiliyor olmalıyız. Endişelenmeyin, dijital teknoloji sizin için her şeyi yapıyor.
Tatilde Fotoğraf Çekmenin İpuçları
Tatile çıkmadan önce fotoğraf çekmek için doğru fotoğraf makinesine sahip olduğunuzdan da emin olmalısınız. Artık, herkesin akıllı telefonalrında 5 MP, 8 MP, 13 MP çözünürlüklü, yüksek kaliteli fotoğraf makineleri de yer aldığı için çoğu kişi dijital bir fotoğraf makinesine ihtiyaç duymuyor. Ancak, fotoğraf makineleri her zaman için, akıllı telefonlardan daha güzel fotoğraflar çeker. Üstelik onları tripodlara yerleştirebilir, zaman ayarlaması yapabilir, kendinizi bile rahatlıkla fotoğraflayabilirsiniz. Peki ama eğer bir fotoğraf makinesi almak isterseniz, hangi modeli seçmelisiniz? Bu kararı vermeden önce bilmeniz gereken iki kavram var. Dijital makineler ve SLR makineler.

Dijital fotoğraf makineleri herkesin kolayca kullanabildiği, otomatik çekim yapan, kullanıcıya detaylı ayar yapma zorunluluğu bırakmayan makinelerdir. Önemli bir fotoğrafçılık eğitimi almadan bu makineleri kolayca kullanabilirsiniz. Fiyatları da çok uygundur. 200 liradan başlayıp 1500 lira seviyesine kadar çıkan modeller vardır.

SLR fotoğraf makineleri ise daha profesyonel cihazlardır. Teorik olarak bunlar da dijital teknolojiyi kullanırlar ama kullanıcıya, fotoğraf çekimi öncesinde her türlü profesyonel ayarı yapma imkanı verirler. Lensleri değiştirilebilir ve profesyonel fotoğrafçıların her ihtiyacına cevap verebilirler. Bu cihazların genel kullanım için olan modellerinin fiyatları 1000 lira seviyesinden başlar, 5 bin lira seviyesine kadar çıkabilir.

Fotoğraf çekerken bunları yapmayın!

-Loş ışıkta fotoğraf çektiğinizde bulanık ve kötü sonuç alırsınız. Sonra bütün anılarınız karanlık ve bulanık kalır, ileride pişman olursunuz.

-Panoramik fotoğraf çekerken, kamerayı aşağı ve yukarı oynatmayın. Düz bir çizgide sağa veya sola çekin. Yoksa panoramik fotoğrafınız yamuk yumuk olur.

-Hafızada yerden kazanmak için fotoğrafların kalitesini düşürmeyin. 15 – 20 lira daha fazla verip daha büyük hafıza kartı satın alın. Küçük boyutlu fotoğraflarda detaylar belli olmaz. Sonra çok üzülürsünüz.

-Arka plana dikkat edin. Çok güzel bir pozunuz, arka plandaki çirkin görüntü yüzünden tüm etkisini kaybedebilir.

-Güneşi daima kameranın arkasına veya yanına almaya çalışın. Karşıdan vuran güneş ışığı, kameranın önündeki herkesin yüzünü kapkara gösterecektir.

Haberin tamamı için tıklayın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017