Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Tehlikeli Cep Telefonu Uygulamaları

Para tuzakları, veri hırsızlığı, gereksiz fonksiyonları –Android, iOS ve Windows App- Mağazaları, arsızlığı adeta bir sanat gibi işliyorlar. Ama kendinizi koruyabilirsiniz.
Tehlikeli Cep Telefonu Uygulamaları

Eğer bir güvenlik uygulaması sadece kendini ve bir iki tane fotoğrafı kontrol ediyorsa, onun gerekli bir uygulama olduğunu söyleyebilir misiniz? Üstelik bu uygulama yaptığı bu minicik ve gereksiz işin karşılığında telefonunuzdaki neredeyse tüm verileri okuyorsa onun size reklam göstermek isteyen şirketlere verilerinizi gizlice satan bir casus yazılım olduğundan emin olabilirsiniz. Apple uygulama mağazasında, kullanıcıları mağdur etmek için yerleştirilmiş böyle uygulamalar var. Ancak, geçen sene Windows Phone sahipleri, bu olayla birebir karşılaştılar.

Yalan sözler vererek telefonlarınıza sızan bu arsız yazılımların amacı verilerinizi çalarak reklam sektörüne satmak. Ancak bir diğer işlevi de, ücretli telefon servislerine gizlice abonelik SMS’i atmak. Böylece siz farkında olmadan, yüksek ücretli ve gereksiz bir servise abone oluyorsunuz. Servisin sizden ne kadar para çaldığını ise ancak ay sonunda faturanız geldiğinde fark ediyorsunuz.

Genel bir kabul olarak, eğer kullanıcı uygulamanın düzgün çalıştığını görüyorsa artık ona güveniyor ve güncelik meselesini sorgulamıyor. Google ise, uygulama mağazasına yerleştirilen uygulamaları sadece virüs taramasından geçiriyor. Ancak burada sorun virüs değil, uygulamaların, kullanıcılardan izin alarak özel verilerine ulaşması ve bunları kullanarak kullanıcılara zarar vermesi. Bunu da önceden anlamak mümkün değil. Buu tür davranışları olan uygulamaları keşfedebilmek için antivirüs yazılımlarının yüzbinlerce uygulamayı tek tek incelemesi çok zor bir iş. Üstelik, uygulamalar bir taramadan temiz çıksalar bile, yazılımcı çok basit bir güncelleme göndererek yazılımı zararlı bir hale getirebilir.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017