Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Teknolojinin En Gözde Varlıkları Robotlar

Fütüristlere göre geleceği şekillendirecek en önemli buluşlardan biri insanın yerini alacak olan robotlar. Robotların insanlık için kabus mu yoksa kurtuluş mu olacağını bilemeyiz ama gelecek hiçte tahmin ettiğimiz kadar uzağımızda değil.
Teknolojinin En Gözde Varlıkları Robotlar
Bilimkurgu romanlarının olmazsa olmazı robotlar daha şimdiden yaşamımıza entegre olmaya başladı. Üniversitelerin düzenledikleri robot yarışmaları, açık kaynak kodlu Obo benzeri girişimler geleceğin çok yakın olduğunu habercisi. Özyeğin Üniversitesi tarafından bu sene ikincisi düzenlenen RoboKamp, Türkiye’de robot anlamında nasıl bir seviyede olduğumuza dair ufak ipuçları verdi. Daha çok çizgi takibi yapan ya da belirlenen komutları tekrarlayan robotlar olsa da geleceğe dair umut vaat ettiklerini söylemek gerekir.

Obo isimli, İspanyol Bilim Adamları tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu robot, öğrenme yeteneğine sahip. Yapay zekanın geldiği en önemli nokta olarak görülebilecek olan Obo, aslında nevi Star Wars filminden fırlamış bir droid görüntüsünde. İki büyük bir küçük tekerli yuvarlak bir gövde üzerinde hareket eden robotun amacı ASIMO gibi insan gibi hareket etmek değil, insan gibi davranabilmek.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017