Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Telefon Hakkında İlginç Bilgiler

Johann Philipp Reis’in 1861’de icat ettiği müzik telgrafı, telefonun atasıydı. Bu icadın 150. yılında onu bu on ilginç bilgiyle kutluyoruz.
Telefon Hakkında İlginç Bilgiler
1. Reis’in 1861’de yaptığı müzik telgraf tıpkı bir telefon gibi çalışıyordu. Tek bir ciddi farkı vardı: Ses iletimi ancak tek yönde gerçekleşebiliyordu. Aktarılan ilk cümlelerden biri “At, salatalık salatası yemiyor” idi.

2. Bir zamanlar önceden sözlü ya da yazılı izin almadan başkasına telefon etmek kabalık sayılırdı. Tek istisnası tanıdıklardı.

3. Dünyanın ilk halka açık telefonu ABD’de Hartford / Connecticut’ta açıldı. Makineye konuşma bittikten sonra para atılıyordu.

4. Neden en iyi telefon operatörleri hep kadındı? Aslında cinsiyetçi değil de çok teknik bir açıklaması var. Frekans bandı çok sınırlı olduğundan, kadınların yüksek frekanslı sesi daha rahat duyuluyordu.

5. 666-6666: İşte dünyanın en pahalı telefon numarası. 2006’da açık arttırmaya çıkarılan bu numarayı Katar Arap Emir’i 2 milyon avro gibi şaşırtıcı bir rakam ödeyerek satın aldı.

Haberin tamamı için tıklayın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017