Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Telefon Kütüphanesi 1,5 Milyon Sesli Kitap Hizmeti Verdi

Türk Telekom ve Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliğiyle görme engellilerin bilgiye daha kolay erişimi için geliştirilen Telefon Kütüphanesi projesi hayata geçtiği günden itibaren sekiz aylık sürede 198 bin 530 kez arandı
Telefon Kütüphanesi 1,5 Milyon Sesli Kitap Hizmeti Verdi
Türk Telekom ve Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuarı (GETEM) işbirliğiyle görme engellilerin bilgiye daha kolay erişimi için geliştirilen Telefon Kütüphanesi ilgi çekmeye devam ediyor. Telefon Kütüphanesi projesi hayata geçtiği günden itibaren 8 aylık sürede 198 bin 530 kez arandı. Bu sürede 1.5 milyon dakikadan fazla sesli kitap hizmeti veren Telefon Kütüphanesi’nin arandığı iller sıralamasında İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum ve Bursa ilk 5’te yer aldı. Görme engellilerin, Türkiye’nin her yerinden ev telefonları üzerinden ücretsiz olarak ulaşabildiği Telefon Kütüphanesi’nde en çok dinlenen eser ise sekiz yüzyıl öncesinden günümüze seslenmeyi sürdüren “Mesnevi’den Seçmeler” oldu.

Anadolu illerinde erişim oranını sürekli yükselten Türk Telekom, projenin ana hedefi olan bilgiye erişimde bölgesel ve ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmaya destek vermek için Telefon Kütüphanesi’ni büyütmeye devam ediyor. Telefon Kütüphanesi uygulaması, 0 800 219 91 91 numaralı telefon üzerinden hizmet veriyor. Hizmetten faydalanmak isteyenler, görme engelli olduklarına dair bir raporla GETEM’e başvurarak şifre alabiliyor. Kullanıcılar aldıkları şifreyle 200’den fazla sesli kitaba ücretsiz olarak erişebiliyor. Sadece ev telefonu üzerinden faydalanılabilen Telefon Kütüphanesi’nde kullanıcılar, dilediği kitabı seçme kitap içinde ileri geri gidebilme gibi özelliklerden de yararlanabiliyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017