Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Temporomandibular Eklem Rahatsızlıkları Nelerdir?

Temporomandibular eklem; yüzün iki yanında kulan önünde, alt çene kemiğinin yüz iskeleti ya da kafa tabanıyla eklem yaptığı bölgelerdir. Eklem yüzlerini oluşturan kemiklere ait yapılarda yapısal bozukluklar ve eklem içinde diskte ortaya çıkan yapısal sorunlar görülebilir.
Temporomandibular Eklem Rahatsızlıkları Nelerdir?
Temporomandibular eklem neresidir?

Yüzün iki yanında kulan önünde, alt çene kemiğinin yüz iskeleti ya da kafa tabanıyla eklem yaptığı bölgelerdir. Çiğneme, konuşma, ağız açıp kapama işlevleri, bu eklemler üzerindeki hareketlerle mümkündür.

Temporomandibular eklem nasıl bir eklemdir? Vücudun diğer eklemlerinden bir farkı var mıdır?

Temporomandibular eklem özel yapıda bir eklemdir. Önde ve arkada iki ayrı eklem yapısı şeklinde çalışır. Kemikler arasında diz ya da omurga eklemlerine benzer şekilde özel yapıda disk şeklinde bir yastıkçık bulunur. Alt çene kemiği, bu eklem üzerinde hem dönme hem de öne arkaya kayma hareketleri yapar. Bu hareketleri çok sayıda özelleşmiş kas ve sinir sistemleri yürütür.

Temporomandibular eklemlerde ne gibi sorular görülür?

Eklem yüzlerini oluşturan kemiklere ait yapılarda yapısal bozukluklar ve eklem içinde diskte ortaya çıkan yapısal sorunlar görülebilir. Bunlar dışında doğrudan eklemden kaynaklanmayan fakat komşu yapılardaki sorunlar da eklem işlevlerini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu bölgenin duyusunu taşıyan sinirlerle ilgili sorunlar da eklem çevresinde rahatsız edici ağrılara neden olabilir.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017