Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Topaç Nedir? Topaç Oyunu Nasıl Oynanır?

Sadece çocukların değil büyüklerin de keyif içinde döndürdükleri topaç, aslında oyunun adı. Konik biçimli, ucunda kalın bir çivi bulunan, elle ya da iple çevrilen ve genelde tahtadan yapılan topaç ise oyunun malzemesidir.
Topaç Nedir? Topaç Oyunu Nasıl Oynanır?
Topaç; konik biçimli, ucunda kalın bir çivi bulunan, elle ya da iple çevrilen ve genelde tahtadan yapılan bir oyuncaktır. Topaç oyununda ise topaç iple sıkıca sarılır ve hızlıca yere fırlatılır. Topacı en uzun süre döndüren kişi oyunun galibidir.

Topacın kocaman bir dünya mirası vardır. Salt Anadolu topraklarında 200’ün üzerinde farklı adı vardır. Bunlardan bazıları; bozanak, develeme, fıçı, fırfırık, iştifan, katır, kiriştek, köçek, mozik, pımpır, pırlangıç, totik, vızırdak, kirman, firmen, angırşak, arşak…

M.Ö. 8. yüzyıla ait Hitit kabartmalarında Kral Araras’ın çocuklarının topaçla oynadığını görüyoruz. Topaç, Ressam Pieter Bruegel’in 1560 yılında yaptığı 90 kadar çocuk oyunun yer aldığı Çocukların Oyunları tablosunda da karşımıza çıkıyor. Resme dikkatlice baktığınızda tam ortada ve ileride konumlanan evin sol tarafındaki sütunların hemen altındaki gölgelikte birkaç kişinin topaç çevirdiğini görebilirsiniz.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017