Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Topkapı Sarayı Saat Koleksiyonu Ziyaretçilerine Açıldı

Dünyanın sayılı mekanik saat koleksiyonlarından olan Topkapı Sarayı Saat Koleksiyonu, ilk kez gün ışığına çıktı. Tarihi saatler, Topkapı Sarayı Müzesi Divit Odasında daimi sergi olarak ziyaret edilebilecek.
Topkapı Sarayı Saat Koleksiyonu Ziyaretçilerine Açıldı
Dünyanın sayılı mekanik saat koleksiyonlarından olan Topkapı Sarayı Saat Koleksiyonu, ilk kez gün ışığına çıktı. Tektaş saatçilik A.Ş. sponsorluğunda, Topkapı Sarayı Divit Odasında, daimi sergi olarak geçtiğimiz günlerde ziyarete açılan sergi meraklılarına geçmişte yolculuk şansı sunuyor.

Dünyanın sayılı mekanik saatlerinin yer aldığı Koleksiyonda yaklaşık 380 parça bulunuyor. Osmanlı İmparatorluğunun 400 yıllık hanedanlığı süresince biriktirilmiş olan Avrupa'nın dört bir yanından gelen, birbirinden değerli saatlerin yanı sıra ustalık örneği olan Türk saatleri de yer alıyor. Türk yapımı saatleri arasında, Ahmet Eflaki Dede, Süleyman Leziz, Şeyh Dede, Mehmed Şükrü gibi en önemli saat ustalarının tasarlayıp, ürettiği saatler bulunuyor. Koleksiyonda gelişim ve değişim geçiren dönemsel eserler arasında yer alan Türk yapımı çarpıcı saatlerden biri 19. yüzyıl Osmanlı dönemine ait olan bir masa saatidir. Yaldızlı ahşap kaide üzerinde , Mevlevi külah biçimli zarif bir görünüme sahip, bu saat döneminin ince işçiliğini yansıtıyor.

Ayrıca, saat dünyasının dahi mucidi Breguet'nin Osmanlı Padişahları için yaptığı nadide ve dünya şahaseri saatler de bu serginin önemli parçaları arasında bulunuyor. Örneğin Breguet'nin uzun tarihi boyunca üretmiş olduğu en önemli ve en paha biçilmez şaheseri, 1813 yılında II.Mahmud'a armağan olarak sunulan "Pendule Sympathique" saat bu sıradışı eserlerden sadece bir tanesi.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017