Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Topkapı Sarayı 'Saat Seksiyonu' Ziyarete Açıldı

Toplam 380 parça saatin yer aldığı Topkapı Müzesi'nde, ilk etapta bakımı yapılan çok özel parçalar sergileniyor.
Topkapı Sarayı 'Saat Seksiyonu' Ziyarete Açıldı
Dünyanın sayılı mekanik saat koleksiyonlarından olan “Topkapı Sarayı Saat Seksiyonu” ile ilk kez gün ışığına çıkıyor. Topkapı Sarayı Müzesi Divit Odasında, Saat Seksiyonu, daimi sergi olarak ziyarete açıldı. Açılışa TBMM Başkanı Cemil Çiçek de katıldı. Topkapı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı ve saatlerin bakımını yapan usta Recep Gürgen ile birlikte saatleri tek tek inceleyen Cemil Çiçek, “Biz Meclis Başkanlığı olarak bu tür eserlerin yaşatılması için elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız.” dedi.

Dünyanın sayılı mekanik saatlerinin yer aldığı Koleksiyonda yaklaşık 380 parça bulunuyor. Osmanlı İmparatorluğunun 400 yıllık hanedanlığı süresince biriktirilmiş olan Avrupa'nın dört bir yanından gelen, birbirinden değerli saatlerin yanı sıra ustalık örneği olan Türk saatleri de yer alıyor. Türk yapımı saatleri arasında, Ahmet Eflaki Dede, Süleyman Leziz, Şeyh Dede, Mehmed Şükrü gibi en önemli saat ustalarının tasarlayıp, ürettiği saatler bulunuyor. Koleksiyonda gelişim ve değişim geçiren dönemsel eserler arasında yer alan Türk yapımı çarpıcı saatlerden biri 19. yüzyıl Osmanlı dönemine ait olan bir masa saatidir. Yaldızlı ahşap kaide üzerinde , Mevlevi külah biçimli zarif bir görünüme sahip, bu saat döneminin ince işçiliğini yansıtıyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017