Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Toyota Yaris Hibrid Özellikleri

Toyota son dönemde artan hibrid furyasına Prius ve Auris'den sonra şimdi de Yaris ile katıldı.
Toyota Yaris Hibrid Özellikleri
Özellikle Alman ve Japon üreticilerin ciddi kafa yorduğu hibrid otomobiller önümüzdeki dönemde sıklıkla gündemde olmaya devam edecek. Daha önce yakıt ekonomisi için büyük araçlarda kullanılan bu teknoloji artık küçük sınıflarda da kendisine yer bulmuş durumda. Bunun son örneği de Toyota Yaris.

Toyota Yaris’deki hibrid sistem aslında Prius ve Auris Hybrid’de yer alan Hybrid Synergy Drive. Ancak bu sistemin temel bileşeni olan benzinli motor Yaris için downsizing yani hacim kültme işlemine tabi tutulmuş bir versiyonu. Benzinli motorun hacmi 1.8 lt’de 1.5 lt’ye düşürülmüş, elektirik motoru, tork aktarma organı, invertör ve batarya paketi daha hafif ve kompakt bir yapıda tasarlanmış. Aksi halde hem araca bu elemanların yerleşimi firma için çözmesi çok zor bir sorun olacaktı hem de istenilen ekonomiye büyük hacimli motor yüzünden ulaşmak mümkün olmayacaktı. Bu sayede Auris’deki hibrid sisteme göre 42 kg ağırlık tasarrufu sağlanmış, ayrıca bataryalar arka koltukların altına yerleştirilerek bagaj hacmini küçültülmesi önlenmiş.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017