Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Trabzon Hurması ve Faydaları

Basık bir domatese benzeyen Trabzon hurmasının tam mevsimi şimdi. Bu vitamin deposunu mutfağınızdan eksik etmeyin!
Trabzon Hurması ve Faydaları
Anavatanı Uzakdoğu olan, subtropik bir meyvedir. Latince adı Diospyros lotus olan meyve, cennet hurması olarak da adlandırılır. Başta Akdeniz şeridi olmak üzere, Ege Bölgesi, Karadeniz sahil şeridi hatta Kahramanmaraş ve Kastamonu’da da yetişir. Bazı çeşitleri -15 dereceye kadar soğuğa dayanıklıdır. Bu özelliği ile ılıman iklim meyvesi olma özelliğiyle çelişir ve iç bölgelerimizde de gelişim gösterir. Çiçekleri geç açtığı için ilkbahardaki ani sıcaklık düşmelerinden etkilenmez.

Görünüşü basık bir domatese benzer. Ham iken yeşil olan rengi, olgunlaştıkça açık sarı, turuncu ya da kahverengi olur. Meyveleri taze olarak tüketilebildiği gibi, kurutularak da yenilebilir. Yabani çeşitleri çok tatlı ve küçük meyvelidir. Kendine özgü tadı olan bu faydalı meyve, başta A vitamini olmak üzere pek çok vitamin, mineral ve antioksidan açısından zengin olup, kalp-damar ve sindirim sistemini güçlendirir.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017