Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Trans Yağ Nedir? Trans Yağ Zararlı Mı?

Bir çeşit doymamış yap asidi olan trans yağlar, tekli veya çoklu doyamamış olarak iki türde incelenmektedir. Son yapılan araştırmalar sonucunda özellikle Avrupa toplumlarında bu konuda belirli bir bilinç oluşturacağından ülkemizde de trans yağlar hakkında birçok söz söylenmektedir.
Trans Yağ Nedir? Trans Yağ Zararlı Mı?
En başta kalp sağlığı olmak üzere birçok ciddi sağlık problemine neden olabilen kolesterol hastalığı, kandaki LDL ve HDL kolesterol düzeyinin dengesiz hale gelmesinden kaynaklanır ki, trans yağlar da bu düzensizliği arttıran başlıca etkendir. İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için vücuduna “alma zorunluluğu bulunmayan” bir yağ asidi türü olan trans yağlar, damar tıkanıklıklarını önleyen HDL kolesterol yani iyi huylu kolesterol seviyesinin de azalmasına neden olur. Vücutta damarların tıkanmasını sağlayan LNL kolesterolü arttırmakla kalmayıp damar açıcı görevi bulunan HDL kolesterolü de azaltması, trans yağların doğğrudan “damar tıkayıcı” olarak isimlendirilmesine neden olur.

Tüm hayvansal kaynaklı besinde “doğal” olarak da bulunan yağ asitleri, et ve süt ürünlerinin tüketimiyle de vücuda alınır. Ancak ABD, Kanada, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde yapılan son araştırmalar doğal trans yağların “yeterli düzeyde” tüketilmesinin sağlık açısından bir sorun teşkil etmediği ortaya çıkmıştır. Bilim adamları yaptıkları araştırmalarda doğal trans yağların kalp ve damar sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını gözlemlediği gibi, doğru şekilde tüketildiğinde LDL kolesterol düzeyini dengelediği sonucuna da varmıştır.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017