Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Tüketicinin Bilinçaltına Etki Etme

Müşterilere daha fazla seçenek sunmanın satın alma tatminini düşürdüğü iddiasını zaman haklı çıkardı. Genel inanışın aksine tüketici yalın alışveriş sürecini talep ediyor. Süreci sadeleştiren şirketler ise kazanıyor.
Tüketicinin Bilinçaltına Etki Etme
Son yıllarda tüketicilere yönelik pazarlama araştırmalarında ortaya çıkan sonuçlara bakıldığında ortak bir tespit dikkat çekiyor. “Tüketici daha fazlasını istiyor.” Bu da şirketleri tek bir stratejiye “tüketicinin tüm ihtiyaçlarını karşıla, nişe fazla odaklanma” stratejisine yönlendiriyor. Ancak geçmişte bunun aksini iddia edenler oldu. Pazarlama gurusu Barry Schwartz, “Seçimin Paradoksu” isimli kitabında müşterilere daha fazla seçenek sunmanın satın alma tatminini düşürdüğünü iddia etmişti. Ona göre daha fazla seçenek, daha fazla şeyi kaçırma hissi anlamına geliyordu. Schwartz’ın bu tespitlerine tepkiler yükselmiş, neredeyse ciddiye alınmamıştı.

Harvard Üniversitesi’nin dünya çapında 7 bin tüketiciyle yaptığı son araştırmada Schwartz’ı haklı çıkaracak türden. Buna göre tüketicilerin yüzde 70’i satın alma anına kadar belli bir markada karar vermekte zorlanırken yüzde 40’ı fazla seçenek karşısında huzursuz olduklarını belirtiyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017