Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Türk Ekonomisini KOBİ'ler Taşıyor

Türk ekonomisinin belkemiğini, KOBİ'ler oluşturuyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in geçen ay açıkladığı veriler, bu gerçeği gözler önüne seriyor.
Türk Ekonomisini KOBİ'ler Taşıyor
1980’li yıllara kadar Türkiye ekonomisi, bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda büyük holdinglerin hakimiyetindeydi. Daha sonra 24 Ocak Kararları ile piyasa ekonomisine geçildi, Türk ekonomisi dışa açıldı. Bu yeni bir dönemin de başlangıcıydı. Anadolu’daki irili ufaklı işletmeler, dış dünyaya açıldı, ihracat yapmayı öğendi. Bugün 150 milyar dolara doğru giden ihracatımızda, KOBİ’ler, yani Küçük ve Orta Boy işletmeler büyük rol oynadı. Anadolu Kaplanları olarak da adlandırılan KOBİ’ler, bugün Türk ekonomisine adeta damgasını vurmuş durumda. Avrupa KOBİ Haftası nedeniyle Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı veriler, bu gerçeği gözler önüne seriyor.

TÜİK’in verilerine göre, KOBİ’ler, Türk ekonomisinde başka açılardan da çok ağırlıklı bir konuma sahip. Nitekim Türkiye’de istihdamın çok büyük bir bölümünü KOBİ’ler sağlıyor. TÜİK’e öre istihdamın yüzde 77.8’ini KOBİ’ler gerçekleştiriyor. Son yıllarda dış dünyaya iyice açılmaya başlayan KOBİ’ler üretimlerinin büyük bölümünü ihraç etmeyi öğrendi. Bankaların da yoğun desteğiyle KOBİ’ler, dünyanın dört bir tarafına ihracat gerçekleştirmeyi başardı.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017