Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Türkiye'de Kadın Cinayetleri Artıyor!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, yılın ilk altı ayına ait kadın cinayetleri verilerini açıkladı.
Türkiye'de Kadın Cinayetleri Artıyor!
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun açıkladığı verilere göre; işkence ile öldürülme oranında yüzde 100’lük artış oldu. Öldürülen kadınların yüzde 10’u çuvala konularak, denize atılarak ya da yakılarak bedenleri yok edildi. İntihar, cinsel saldırı ve kaile ne olduğu konusunda sağlıklı veri elde edemediklerini açıklayan Platform resmi kurumlardan da veri alamadıklarını söyledi. Platform, bakanlıkları hedef alarak adli tıpçıları, basını, hukukçuları dayanışmaya çağıracaklarını söyledi.

Açıklamaya göre kadınların yüzde 53’ü “kendi hayatına dair karar verdiği”, yüzde 28.5’i ayrılma veya boşanma, yüzde 22’si kıskançlık, yüzde 8’i ise reddetme gerekçesiyle öldürüldü. Başka bir kadın ya da çocuğu koruduğu için öldürülen kadınların oranı yüzde 6. Platform önceki yıllarda olmayan bu oranın dayanışmanın artmasıyla ortaya çıktığını belirtti. Katillerin yüzde 19’u ise “iyi hal” indiriminde yararlanmak için teslim oldu.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017