Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Türkiye İçin Yeni Bir Alan Adı: .TC

.TC alan adı uzantısını Türkiye pazarına süren TCNET, bu alan adından 12 Aralık'ta herkesin yararlanmasını planlıyor. Peki .TC markalar, devlet kurumları ve kullanıcılar için neleri değiştirecek?
Türkiye İçin Yeni Bir Alan Adı: .TC
Hızla gelişen internet sektörüyle birlikte en yaygın kullanılan “com” uzantısı ile biten internet alan adları dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla tükendi. İnternette faaliyet göstermek isteyen birçok kurum, kişi ve marka farklı uzantılar veya çok uzun alan adları kullanılıyor. Bu nedenle dil farklılığından, isim uzunluğundan kaynaklanan iletişim ve ulaşım sorunları yaşanıyor. Bunun dışında dünyada internet ortamında yaygın olan bir başka uygulama ise İnternet Ülke Alan Kodu…

Bu uzantılar ABD denetiminde bir kuruluş olan “ICANN / IANA” tarafından belirleniyor. Ancak tüm ülkelerde ülke alan kodu uygulamasına rağmen Türkiye’de “com” uzantısıyla birlikte kullanılıyor ve satın alma süreci de internet ortamının hız ve koşullarına göre çok yavaş kalıyor. Dolayısıyla Pazar payı “com” uzantısının yüzde 20’sinden daha az… İşte tüm bu süreç 5 Kasım’da Türkiye pazarına sunulan “.TC” uzantısıyla değişti. Bundan böyle “.TC” alan adı seçenekleri, teknolojisi, satın alma kolaylığı ile Türkiye’nin yeni alan adı uzantısı olmayı hedefliyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017