Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Türkiye İnternet Pazarına Yabancı Yatırımcılar Atak Yapacak!

İnternet araştırma şirketi Gemius’un Başkanı Yardımcısı Filip Pieczynski, gelişen bir ivmede olan Türkiye internet pazarına yabancı yatırımcıların atak yapmasını bekliyor. Pieczynski, özellikle haber sitelerinde güçlü olan yerli oyuncuların bu açıdan ilgi çektiğini söylüyor.
Türkiye İnternet Pazarına Yabancı Yatırımcılar Atak Yapacak!
Üç yıl önce Türkiye pazarını ölçümlemeye başlayan internet araştırma şirketi Gemius, bir diğer araştırma şirketi Ipsos ülkeleri arasında Türkiye’deki ineternet kullanıcılarının özelliklerini içeren bir rapor hazırladı. Raporun ayrıntılarını konuşmak için bir araya geldiğimiz Gemius’un Başkan Yardımcıs Filip Pieczynski, Türkiye internet pazarına ilişkin beklentileriyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle Türkiye ile ilgili hazırladığınız internet raporunun detaylarında bahsedebilir misiniz?

Filip Pieczynski: İnternet pazarı ile ilgili ölçümlemelere iç yıl önce başladık. O dönemden beri şimdi her ay ölçümleme yapıyoruz. Genellikle en top internet sitelerini ölçümlüyoruz. Şimdiye kadar binlerce internet sitesini ölçümledik. Burada önemli olan tüketici tarafını ölçümlüyoruz ve böylece kullanım alışkanlıklarını sunabiliyoruz. Farklı kategorilerde verileri ölçümleyebiliyoruz. Artık kullanıcıların kimler olduğunu da belirliyoruz.

Diğer ülkelerle karşılaştığınızda Türkiye internet pazarını nasıl görüyorsunuz?

Filip Pieczynski: İnternet pazarı Türkiye’de büyüyor. Orta Avrupa’ya bakıldığında çoğunun aynı seviyede olduğunu görürsünüz. Türkiye ise hala dinamik bir pazara sahip. Avrupa’da kriz dolayısıyla özellikle internette reklam harcamaları durduruldu. Ama Türkiye’de böyle bir şey olmadı. Türkiye internet reklam pazarı 100 milyon Euro ve beklenti 400 milyon Euro’ya ulaşması yönünde. Rusya ve Polonya’dan sonra gelişen pazarlar arasında Türkiye en büyük Pazar. Google, Yandex yatırım yapıyor video ve mobil pazar büyüyor. Bu Avrupa’da böyle değil. Komşu ülkelere bakıldığında Yunanistan gibi ülkelerde Bulgaristan ve Romanya gibi pazarlarda bu dinamizm görülmüyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017