Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Türkiye’nin Gözü Eğitim Turizminde!

Dünyada 4 milyon öğrenci kendi ülkesi dışında üniversite eğitimi almayı tercih ediyor. Sekiz yıl sonra bu sayının 7 milyona ulaşacağı yönünde beklentiler, pek çok ülkeyi uluslararası öğrenci çekme yarışına sokuyor. Bu yarışta Türkiye, şu anda epey gelirlerde.
Türkiye’nin Gözü Eğitim Turizminde!
UNESCO verilerine göre 1975 yılından itibaren, uluslararası öğrenci sayıları genel bir artış eğilimi içerisinde. O yıllarda 800 bin civarında olan uluslararası öğrenci sayısı bugün 4 milyon civarında ve yine UNESCO tahminlerine göre bu sayının 2020 yılında 7 milyonu aşması bekleniyor. Her öğrencinin yılda 40 bin dolar bıraktığı hesaplanıyor ve bugün tüm dünyada uluslararası öğrenci pazarının 160 milyar dolar olduğu ve 2020’de bu rakamın 280 milyar dolara ulaşacağı söyleniyor.

2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefleyen Türkiye’nin bu hedefe sadece sanayi ihracatıyla gelemeyeceği, hizmet ihracatının da yapılması gerektiği söyleniyor. Burada turizm ve sağlığın yanında eğitim de önemli kategorilerden biri olarak görülüyor. Hedef ise bugün Türkiye’ye okumaya gelen uluslararası üniversite öğrenci sayısını 28 binden 2015 yılında 100 bine, 2020’de ise 150 bine çıkarmak. 2023’te ise üniversitelerde ortalama yüzde 5 uluslararası öğrenci olması hedefleniyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017