Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Türkiye'nin Kredi Notunun Yükselmesinin Etkileri Neler?

Bir ülkenin kredi notu ''yatırım yapılabilir'' seviyeye yükseltildiğinde ülke ekonomisi üzerinde geniş çaplı etkileri oluyor ve merkez bankalarına büyük iş düşüyor.
Türkiye'nin Kredi Notunun Yükselmesinin Etkileri Neler?
Kredi derecelendirme kuruluşları verdikleri ülke notları ile aslında bu ülkelerin finansal yükümlülüklerini yerine getirme kapasitelerine not veriyorlar. Kredi notları yerli ve yabancı para cinsinden verilirken, küresel finansal piyasalarda bir ülkenin riskliliğinin göstergesi olarak kabul edilen, o ülkenin küresel sermayeye ulaşımında belirleyici olan kredi notu uzun vadeli ve yabancı para cinsinden oluyor.

Verilen notlar gerek ülkelere gerekse şirketlere ilişkin kredi notlarını risksiz olarak kabul edilen “prime” seviyesinden “iflas” seviyesine kadar birçok kademeden oluşan bir ölçekte belirliyor. “Yatırım yapılabilir” olarak değerlendirilen kredi notu seviyesi, Standard & Poor's (S&P) ve Fitch’in derecelendirme yöntemine göre BBB- ve üstü, Moody’s derecelendirme yöntemine göre ise Baa3 ve üstündeki kredi notlarını kapsıyor.

Not artırımının en belirgin etkisi yurt dışından sağlanan kredilerde gözleniyor. Bu dönemde özel sektörün yurt dışından borçlanma miktarı belirgin biçimde artıyor ve bunun sonucunda not artırımı öncesinde düşmekte olan dış borç, hızlı bir yükseliş eğilimine giriyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017