Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Türkiye Ve Türkmenistan İlişkilerinde Yeni Dönem

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un son Türkiye ziyareti Türk-Türkmen ilişkilerinde stratejik ortaklık dönemini başlattı.
Türkiye Ve Türkmenistan İlişkilerinde Yeni Dönem
Türkiye ve Türkmenistan iki kardeş ülke. 1991 yılında bağımsızlığına kavuşan Türkmenistan’ın gerek ticari, gerek kültürel gerekse siyasi açıdan en yakın ilişki kurduğu ülkelerin başında Türkiye geliyor. Atavatanın yeniden imarında büyük rol oynayan Türk firmaları, bu ilişkileri daha da güçlendirirken, iki ülke liderlerinin kurduğu yakın dostluk köprüsü, bu ilişkiyi zirveye çıkardı. Nitekim Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov’un en çok ziyaret ettiği ülkelerin başında Türkiye geliyor. Aynı şekilde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Tayyip Erdoğan’ın en çok ziyaret ettiği ülkelerin başında Türkmenistan geliyor.

İstanbul’da düzenlenen Türk-Türkmen İş Forumu’nda konuşan Berdimuhamedov, Türk işadamlarını Türkmenistan’ın kalkınması için başlatılan dev yatırımlar için çağrıda bulundu, işbirliği teklif etti. İşte bu önemli ziyaretten sonra Berdimuhamedov, geçen ay Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak yine Türkiye’ye geldi. Bu ziyaret, Türkiye-Türkmenistan arasında birçok bakımdan büyük önem taşıyor. Zira, Berdimuhamedov’un İstanbul ve İzmir’i kapsayan “limanlar ziyareti”, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri yeni bir boyuta taşıdı: Strateji ortaklık…

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017