Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Uyku Apnesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Uzmanlar, uykuda 10 saniyenin üzerinde solunum durmaları ve gündüz aşırı uyku hali olarak tanımlanan, uyku apnesinin trafik ve iş kazalarının meydana gelmesinde önemli bir etken olduğu ve mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.
Uyku Apnesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oya İtil, uygu apnesinin, “tekrarlayıcı üst solunum yolu tıkanıklığı” karakterli bir hastalık olduğunu ifade ederek, “Bu hastalık toplumda oldukça yaygındır. Erkeklerde kadınlara göre daha çok görülür. Özellikle 40 yaş üzeri erkeklerde daha çok görülürü. Şişmanlık, alkol, yatıştırıcı ilaç kullanımı, genetik faktörler, üst hava yolunun anatomik anormallikleri, dilin büyük olması, küçük dilin uzun olması ve burunda polip gibi durumlar, risk faktörleri olarak karşımıza çıkmaktadır” diye konuştu.

En çok görülen belirtilerinin, gürültülü ve aralıklı horlama, genelde eşlerin tanık olduğu uykuda 10 saniyenin üzerindeki solunum durmaları ve gündüz aşırı uyku hali olduğunu belirten İtil, bunun yanı sıra sabahları yorgun kalkma, unutkanlık, baş ağrısı ile uyanma, gece sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, reflü, cinsel fonksiyonlarda bozukluk gibi belirtilerin de görüldüğünü söyledi.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017