Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Uykusuzluk Trafik Kazalarına Sebebiyet Veriyor

Araştırmalara göre trafik ve iş kazalarının üçte biri yetersiz uykunun sebep olduğu dikkat dağınıklığından kaynaklanıyor. Özellikle uzun yola çıkmadan önce iyi uyumak şart.
Uykusuzluk Trafik Kazalarına Sebebiyet Veriyor
Uyku vücudumuzu sadece ertesi güne hazırlanmak için gereken bir dinlenme süreci değil. Aynı zamanda beynimiz için de hayati öneme sahip bir ihtiyaç. Sihirli dünyasıyla bir mucizeyi anımsatan uyku evresi esnasında birçok organımız kendini gelecek güne hazırlamak için yenileniyor. Beynimiz ise yaşanan günün genel bir değerlendirmesini yapıyor, yeni bilgileri tasnif ediyor. Uykusuzluk işte tüm bu işlemlerin aksamaya uğraması anlamına geliyor.

Geçtiğimiz aylarda Philips’in ana sponsorluğunda ‘Kolay Nefes Alın, Rahat Uyuyun’ adlı bir panel gerçekleştirildi. Panelde, Türk Uyku Tıbbı Derneği Başkanı Prof. Dr. Derya Karadeniz, uykusuzluğun sonuçları ve sebep olduğu ölümcül kazalar hakkında bilgi verdi.

Araştırmaya göre trafik kazalarının üçte biri uyku apnesinden kaynaklanıyor. Ülkemizde bu sorunu yaşayan kişilerin oranı yüzde 14. Uyku bozuklukları dünya nüfusunun yüzde 45’ini etkileyen çok önemli bir hastalık. Uyku apnesi sorunu yaşayan kişilerin başta trafik ve iş kazaları olmak üzere kaza yaşama olasılığı 7 kat fazla. Yapılan bir araştırmaya göre, 50 promil alkol verilen bir kişiyle uyku apnesi sorunu yaşayan hastalar aynı düzeyde etkileniyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017