Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Vajinismus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ülkemizde çok görülen vajinismus boşanmayla sonuçlanabilecek kadar ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her on kadından biri vajinismus sorunu ile karşılaşmaktadır.
Vajinismus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Vajinismus, vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı olarak kasılarak cinsel birleşmenin acılı olması ya da birleşmenin gerçekleşememesidir. Halk arasında “ilk gece korkusu” olarak da bilinir. Vajinismusun altındaki patolojinin, vajinanın dış üçte birindeki kaslarda tekrarlayan ya da sürekli, istem dışı kas spazmları olduğu kanıtlanmıştır. Vajinismus birleşme ile ilgili stres ve korku sonucu oluşan bir koruma refleksidir. Strese karşılık doğal bir cevaptır ve bu durum “savaş ya da kaç prensibi olarak da bilinir.

Günümüzde pek çok çift sorunun tedavisi olan bir hastalık olduğundan habersizdir. Evliliğin ilk gecesinden itibaren ortaya çıkan bu tabloda çoğunlukla çiftler bunun geçici, zamanla kendiliğinden geçecek bir durum olduğu yanılgısına kapılmaktadır. Evliliğin temel taşlarından olan cinsellik, vajinismus nedeniyle ertelenmesi ve kaçınılması gereken bir sorun haline dönüşmektedir.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017