Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Vampir Filmleri Neden Bu Kadar Moda Oldu?

Geçtiğimiz Haziran’da gösterime giren “Karanlık Gölgeler” ile vampir sineması bir kardeş daha kazanmış oldu. Sinema vampirleri çok seviyor ama son yıllardaki vampir filmi enflasyonunun başka bir nedeni olmalı. Boxer Sinema Kulübü, sizin için araştırdı.
Vampir Filmleri Neden Bu Kadar Moda Oldu?
Son 10 yılda 30’un üzerinde vampir filminin gösterime girdiğini fark etmiş miydiniz? Büyük ihtimalle hayır. Sinema tarihinde bu kadar çok vampir filminin ardı ardına çekildiği bir dönem daha yok. Peki neden vampirler son 10 yılda bu kadar moda oldu?

Günümüzdeki anlamıyla vampirleri popüler kültürün parçası haline getiren eser olarak Bram Stoker’ın 1987 tarihli gotik romanı “Dracula”yı ele alırsak, neredeyse 100 yıl sona patlayan vampir fırtınasının nedenlerini merak etmek hakkınız.

Öncelikle vampir mitosunun neden bu kadar sevilen ve medeniyet tarihi kadar eski olmasına karşın vazgeçilmeyen bir hikaye türü olduğunu incelemek lazım. Türk-İslam kültüründe Batı folklorunda olduğu kadar geniş yer kaplamasa da, vampir söylenceleri oldukça zengin. Bir kere vampirizm vakası, vampir hikayesi anlatacak olan birine sayısız metafor şansı tanıyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017