Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

'Van Gölü'nün Adı 'Tatvan Denizi' Olarak Değişmeli

Bitlislilerin büyük bölümü kent sınırlarında olan Van Gölü'nün adının 'Tatvan Denizi' olarak değişmesini talep ediyor.
'Van Gölü'nün Adı 'Tatvan Denizi' Olarak Değişmeli
Bitlisli vatandaşlar, yüzde 65'lik bölümü Bitlis il sınırları içerisinde bulunan ve "Van Gölü" olarak bilinen gölün isminin "Tatvan Denizi" olarak değiştirilmesini istiyor.

Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın, Osmanlı arşivlerinden çıkan belgelerden sonra "Tatvan Denizi mi, yoksa Van Gölü mü?" tartışmalarını değerlendirdi. Alaydın, "Tatvan Denizi" fikrine sahip çıkılması durumunda gölün Bitlis'e ait olacağını söyledi ve ekledi: "Tatvan Denizi'ne sahip çıkabiliyorsak göl bizimdir. Sahip çıkamıyorsak bizim değildir."

İsimlere çok da takılmamak gerektiğini ifade eden Başkan Alaydın, şöyle konuştu: "Ancak yeri geldiğinde de sahip çıkılması gerekiyorsa sahip çıkmamız gerekiyor ve sahip de çıkarız. Gölün 3'te ikilik kısmı, yani yüzde 65'i Bitlis il sınırları içerisinde bulunuyor. Gelen misafirlerimize bunu anlattığımızda onların da gölün 'Tatvan Denizi' mi yoksa 'Van Gölü' mü olduğu konusunda kafaları karışıyor. Yakında gölün 'Tatvan Gölü' olarak adlandırılacağını düşüyoruz."

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017