Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Vecihi Hürkuş Kimdir?

Vecihi ismi denince herkesin aklına Şener Şen’in “Gülen Gözler” filmindeki çılgın pilot karakteri geliyor. Vecihi’nin, gerçek bir çılgın pilottan, Vecihi Hürkuş’tan esinlendiğini biliyor muydunuz? Türk sivil havacılığının babası olan ve ilk Türk uçağını da üreten Hürkuş, az kişinin bildiği hikayesiyle hayallerinin peşinden gitmiş gerçek bir efsane.
Vecihi Hürkuş Kimdir?
Yeşilçam meraklıları için Vecihi Hürkuş ismi “Gülen Gözler” filminde sevdiği kızı babasından istemek için planörüyle mahallenin üstünde uçan çılgın Vecihi Pilot karakterini hatırlatıyor. Gündemi takip edenler ise bu isme, yazın ilk Türk eğitim uçağı olarak tanıtılan ve başbakanın önüne geçip poz verdiği Hürkuş uçağından aşina olabilir.

Uçağa ve Ertem Eğilmez’in unutulmaz karakterine ilham kaynağı olan Vecihi Hürkuş, ilkeleri başarması sayesinde adını Türk havacılık tarihine altın harflerle yazdırmış uçuş sevdalısı, çılgın bir pilot. Ayrıca Türkiye’nin en yaratıcı girişimlerinden hatta belki en enteresan kişiliklerinden biri. Aslında sadece Kurtuluş Savaşı’ndaki başarıları bile efsane olması için yeterli. Zira kendisi henüz 21 yaşındayken bir Rus uçağını havada vurarak Kafkas cephesinde ilk Türk hava zaferini kazanan, Türk ordusunun uçaklarını tamir etmek için gerekli üretimi ilk kez yapan, 26 yaşında İzmir hava sahasını düşmandan teslim alan kahraman bir savaş pilotu. Sivil hayatı da askerlik geçmişini aratmayacak devrim niteliğinde yeniliklerle dolu. İlk sivil Türk uçağını inşa eden, ilk Türk deniz uçağın yapan, ilk kez sivil havayolu şirketi kuran, ilk kez hava yoluyla değerli maden tespiti yapan bizzat Vecihi Hürkuş’tu.

Kartvizitine savaş kahramanı, havacılık efsanesi, uçak üretim dehası, girişimci, eğitimci, hava akrobatı gibi bir sürü unvanı sığdıran Vecihi Hürkuş havacılıkla ilk kez 1914 yılında, 18 yaşındayken tanıştı.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017