Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Yabancıların Türkiye Enerji Piyasasına İlgisi Büyük!

Geçen yıl yabancı sermaye alanındaki en büyük ortaklıklarından biri enerji alanında yapılmıştı. Genel Enerji ve Vallares arasındaki ortaklık, yabancıların Türkiye enerji piyasasına olan ilgisi açısından önemli bir veri oldu. Bu yıl da piyasa çok hareketli ve yabancılar oldukça iştahlı.
Yabancıların Türkiye Enerji Piyasasına İlgisi Büyük!
Enerji sektöründeki talep büyümesi ve yatırım ihtiyacı, Türkiye’de kişi başı tüketimin gelişmiş ülkelerin gerisinde olması, sektördeki serbestleşme süreci ve sektörün büyüme potansiyeline yönelik beklentiler, bu alanı yatırımcılar açısından çekici kılan en önemli faktörler. Dünyanın büyük enerji şirketleri, ortaklıklar, işbirlikleri ya da satın alma şeklinde Türkiye’de yatırım yapmak için fırsat kolluyor.

Enerji Bakanlığı projeksiyonuna göre, ülkenin enerji ihtiyacı her yıl asgari yüzde 6, azami yüzde 8 oranında büyüyor. 2020 yılında öngörülen elektrik miktarı 500 milyar kilovat saat olarak hesaplanıyor. Bu da her yıl sadece elektrik üretimi için 34 bin megavatlık yeni santral, yani yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırım anlamına geliyor.

Ülkenin bu potansiyeli yerlilerin yanı sıra yabancıların da dikkatini çekiyor. Çünkü 2020 yılına kadar enerjiye yapılması gereken yatırım 130 milyar dolar olarak ifade ediliyor. Ayrıca, ülkenin 35 milyar dolarlık elektrik üretim piyasası, 40 milyar dolarlık akaryakıt piyasası, 10 milyar dolarlık da doğalgaz piyasasından bahsediliyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017