Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Yandex'le Yaşamın Tüm Cevaplarına Ulaşın

Rusya kökenli arama motoru Yandex, ilginç reklamlarıyla kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Türkiye’ye özel servisleri ve mail hizmetiyle kullanıcılara farklı bir arama motoru deneyimi yaşatan Yandex’in hikayesini Ülke Müdürü Alisher Hasanov'dan dinledik.
Yandex'le Yaşamın Tüm Cevaplarına Ulaşın
2010 senesinde şirket Rusça bilinmeyen, Yandex’i tanımayan bir ülkeye çıkarma kararı almış ve Türkiye’nin dinamiklerine bakarak, burada bu hizmeti sunabileceğine karar vermiş. Zaten Türkiye’nin genç bir nüfusu var, çok da içerik üretiyor diyerek Türkiye’de iş yapmaya başlamış.

Yandex’in misyonu insanların aklına gelebilecek sorulara cevap vermek. Dilin yapısını morfolojisini, sinonimleri, konuşmaları çok iyi anladıklarını söyleyen Ülke Müdürü Alisher Hasanov, “Makine; insanların soru sordukları zaman, o konuşma sırasında ne demek istediğini sorguluyor ve bunun en iyi şekilde algılamaya çalışıyor. Aynı zamanda MatrixNet isimli bir makine öğrenme yöntemini kullanıyoruz. Türkiye’de bu iş için 35 kişi görev yapıyor. Bu insanlar, siteleri ve dokümanları değerlendirerek makineye veriyor. Makine öğrenince bir algoritma oluşuyor ve o algoritma arama sonuçlarında kullanılıyor. Bu, bizim sahip olduğumuz ve 13 senedir gelişen bir teknoloji” diyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017