Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Yargı Sorununa Farklı Çözüm Önerisi: Yargı Ombudsmanlığı

Yargı ombudsmanlığının amacı, halk ile yargı organları arasında doğan uyuşmazlıkların çözümü ve yargısal konularda asistanlık hizmeti vermektir.
Yargı Sorununa Farklı Çözüm Önerisi: Yargı Ombudsmanlığı
Eylül 2010 tarihinde gerçekleştirilen halk oylaması ile kabul edilen anayasa değişikliğinin anayasal düzenimize soktuğu önemli kurumlardan biri kamu denetçiliği, başka bir ifade ile ombudsmanlık olmuştur. Anayasal düzenlemenin ardından geç de olsa ilk somut adım atılmış ve Kamu Denetçiliği Kanun Tasarısı Mayıs ayı itibariyle Parlamento’nun gündemine geldi. Basına yansıdığı kadarıyla söz konusu tasarıda Cumhurbaşkanı’nın tek başına yaptığı işlemler ile yasama ve yargı yetkisinin kullanılmasına ilişkin işlemler ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) sırf askeri nitelikteki faaliyetlerinin, ombudsmanın görev alanının istisnaları olacağı anlaşılmakta.

Ombudsmanın yargı sistemi açısından avantajı, yargı organlarının işlemlerinin daha şeffaf hale getirmesidir. Vardığı sonuçları kamuoyu ile paylaşmakta ve verilen kararların halka ulaşmasını, halk tarafından denetlenebilmesini kolaylaştırmaktadır. Böylece yargının tasarruflarına muhatap olanlar ile yargı organlarının birbirini daha yakından tanıma imkanına kavuşmalarını sağlamaktadır.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017