Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Yatay ve Dikey Kadraj Kuralları

Fotoğraf Dergisi yazarlarından Faruk Akbaş, yatay ve dikey kadraj hakkında merak edilen bilgileri paylaştı. Yatay ve dikey kadraj kurallarını aktaran Akbaş, örneklerle konuyu açıkladı.
Yatay ve Dikey Kadraj Kuralları
Yatay kadraj, yatay hattı vurgularken genişlik ve derinlik duygusu verir. Geniş açılı manzaralarda, ufuk hattının çevresinde oluşan konularda ve yatay yönde gelişen hareket fotoğraflarında oldukça elverişlidir.

Dikey kadraj ise dikey hattı vurgular ve yükseklik etkisine neden olur. Özellikle yükselti farkının olduğu manzaralarda ve konunun yukarı aşağı yönünde olduğu hareket fotoğraflarında dikey kadraj seçilir. Çekimlerde yatay çerçeveleme alışkanlığı daha çoktur. Bu alışkanlık, biraz da gözlerimizin yatay konumundan ve makineyi tutuş biçimimizden kaynaklanır. Kolaylığı nedeniyle sürekli yatay çerçeve kullanmak yerine, konuyu en iyi vurgulayan ve gereksiz fazlalıkları ortadan kaldıran yönü seçmeniz daha doğru sonuçları getirecektir.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017