Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Yeni Kasko Sistemi Uygulamaya Başlandı!

01 Nisan itibariyle kasko sigortalarında yeni bir dönem başladı. Sigortam.net bu yeni uygulama ile birlikte dikkat edilmesi gereken bazı konuların önemine dikkat çekti.
Yeni Kasko Sistemi Uygulamaya Başlandı!
Yeni kasko sistemi ile hayatımıza dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko adı altına dört yeni ürün girmiş bulunuyor. Dar kasko ve kasko ürünlerinin kapsamının sınırları ana teminatlar iken, genişletilmiş kasko ve tam kasko ürünlerinde ana teminatlar standart oluyor ve bunların yanında ek teminatlar yer alıyor.

Yeni Kasko Yasası'na Göre Ana Teminatlar

-Aracın karayolu veya demiryolunda kullanılabilen motorlu-motorsuz araçlarla çarpışması,

-Hareket halindeyken veya değilken aracın dış etkiler sebebiyle sabit veya hareketli bir cisme çarpması veya böyle bir cismin araca çarpması,

-Üçüncü kişilerce yol açılacak çizilme, kırılma, vurma gibi zararlar

-Aracın yanması,

-Aracın veya parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi.

Buna göre; çarpışma, çarpma yanma, hırsızlık ve üçüncü kişilerin vereceği zararlar olmak üzere belirlenen bu beş teminatın bir kısmını kapsayan poliçeler dar kasko, hepsini kapsayan poliçeler kasko adı altında satılıyor. Bunlara ek olarak Hazine tarafından belirlenmiş olan 15 teminatın bir kısmını içerenler genişletilmiş kasko, tamamını içerenler ise tam kasko adı altında satılıyor.

Ayrıca tam kaskoda yağsızlık, susuzluk, donma, bozukluk, eskime, çürüme, paslanma ve bakımsızlık nedeniyle meydana gelen zarara da teminat veriliyor. Artık araca bir kemirgen tarafından zarar verilmesi gibi durumlarda da hasar talep edilebiliyor. Kısaca; “Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları” ile artık kemirgen hayvanlara karşı da teminat sağlanmış oluyor.

Yeni kasko sistemi ile araç sürücüleri için birtakım değişiklikler geliyor.

Yeni Kasko Sistemi Hakkında Bilinmesi Gereken En Temel Konular

- Halihazırda bir kasko poliçesi olanlar, 1 Nisan’dan sonra yeni bir ücret ödemiyor ve kasko poliçelerinin bitimine kadar eski sisteme tabi oluyorlar. Kasko poliçelerini yenilemek isteyenler ve daha önce kasko sigortası bulunmayıp, ilk defa 1 Nisan’dan sonra yaptıracaklar ise yeni sisteme tabi oluyor.

- Kasko poliçelerine aracın değeri artık yazılmıyor. Böylece bugün 20 bin liraya alınmış bir araç için on yıl sonra yine 20 bin ödenerek aracın değerinin düşmesi engellenmiş oluyor. Bunun yerine aracın değerini ölçmek için nereye bakılacağı yazılıyor ve araca o günün şartlarına göre değer biçiliyor.

- Kazadan sonra aracın sigorta şirketinin yönlendirdiği servise mi yoksa sürücünün istediği yere mi götürülüp tamir ettirileceği bilgisi artık sigorta poliçesinde yazılıyor. Sözleşme oluşturulurken konulacak olan bu madde ile sonradan ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklar engellenmiş oluyor.

- Serviste araca orijinal parça mı yoksa muadil parça mı takılacağı da poliçe hazırlanırken belirleniyor.

Yeni kasko yasası ile sigorta poliçeleri beş bölümden oluyor.

Yeni kasko sistemi hakkında bilgi almak ve kasko sigortası yaptırmak isteyen herkes ihtiyaç duyulan her anda Sigortam.net uzmanlarına ulaşarak 7/24 destek alabiliyor. Yeni kasko sistemi ile belirlenen teminatlarda ürün adı tek olsa da uygulamalar kısmındaki değişikliklere dikkat edilmesi gerekiyor. Bu farklar ancak şefaf bir karşılaştırma sistemi ile en doğru şekilde anlaşılabiliyor. Sigortam.net’ten sigorta yaptıranlar, Türkiye’nin en büyük şirketlerinin ürünleri arasında fiyat ve teminat karşılaştırması yaparak ihtiyaçlarına en uygun sigortaya %45’e varan fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı yakalıyor. Üstelik evlerine ücretsiz kargo ile gönderilen sigortalarına kapı kapı dolaşmadan en uygun fiyata sahip oluyorlar. Tüm bu hizmetlere 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’nı arayan ve www.sigortam.net internet sitesini ziyaret eden herkes ulaşabiliyor.
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017