Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Yeni Konuta Yeni KDV Oranı!

Geçtiğimiz Haziran ayında yayınlanan bir yasa (6322 sayılı) ile Bakanlar Kurulu’na konutlarda arsa birim metrekare değerine göre farklı katma değer vergisi (KDV) oranları belirleme yetkisi verilmişti. Bakanlar Kurulu, bu yetkisini yeni yılın ilk günü kullandı.
Yeni Konuta Yeni KDV Oranı!
Yeni yılın ilk günü vergi sürprizleriyle uyandık. Geçtiğimiz yılın sonlarında hazırlanan birçok düzenleme, ya 2012 yılının son gününde yayımlanan mükerrer resmi gazeteyle ya da yeni yılın ilk gününün resmi gazetesiyle duyuruldu. Bu hafta öncelikle konut teslimlerindeki KDV artışı konusunu irdeledikten sonra, yılık ilk gününde gerçekleşen sürpriz vergi artışları ile bazı değişikliklere kısa değineceğiz.

Konut Satışında KDV

Geçtiğimiz Haziran ayında yayınlanan bir yasa (6322 sayılı) ile Bakanlar Kurulu’na konutlarda arsa birim metrekare değerine göre farklı katma değer vergisi (KDV) oranları belirleme yetkisini yeni yılın ilk günü kullandı.

Bu düzenlemeden önce biraz eski uygulamadan bahsedelim. Eski düzenleme uyarınca net alanı 150 metrekareden az olan konutların tesliminde yüzde 1 oranında KDV hesaplanıyordu. Bundan daha büyük konutlar ile metrekaresine bakılmaksızın işyeri olarak kullanılan tüm gayrimenkullerin teslimi ise yüzde 18 oranında KDV’ye tabiydi. İşyeri ve büyük konutlar için herhangi bir değişiklik yok. Değişiklik net alanı 150 metrekareden küçük konutlar için söz konusu.

Haberin tamamı için tıklayın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017