Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Yurttaşlık Gelir Hakkı Nedir?

Yurttaşlık geliri, bireyin içinde yaşadığı topluma eşit yurttaş olarak katılmasını sağlayabilecek bir araçtır ve haklarıyla doğrudan bağlantılıdır. Bu özelliği nedeniyle, yeni anayasa tartışmasının gündemde olduğu Türkiye’de bir hak olarak yurttaşlık gelir hakkı nedir? sorusunu düşünelim.
Yurttaşlık Gelir Hakkı Nedir?
Yurttaşlık geliri, bireyin içinde yaşadığı topluma eşit yurttaş olarak katılmasını sağlayabilecek bir araçtır. Dolayısıyla medeni, siyasal ve sosyal haklarla doğrudan bağlantılıdır. Bu özelliği nedeniyle, yeni anayasa tartışmasının gündemde olduğu Türkiye’de bir hak olarak yurttaşlık geliri üzerinde düşünmekte yarar vardır.

Yurttaşlık Geliri Uygulaması başta Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya ve İsveç olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerinin büyük çoğunluğunda bulunmaktadır. Uygulamanın temel amacı, sistemin piyasa ilişkileri aracılığıyla dışladığı insanların sosyal politikalar yoluyla topluma dahil edilmesi ve toplumla bütünleşmesinin sağlanmasıdır.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017