Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Zatürre Nedir? Zatürrenin Belirtileri Nelerdir?

Zatürre, akciğerlerdeki hava keselerinin iltihabıdır. Bir çok mikrop zatürreye neden olabilir. Zatürre birden bire üşüme ve ateş ile başlar ve kuru bir öksürük oluşur, bu kuru öksürük zamanla ters etki ederek balgamlı öksürüğe dönüşür.
Zatürre Nedir? Zatürrenin Belirtileri Nelerdir?
Sigara içen kişilerin zatürreye yakalanması daha sıkça karşılaşılan durumdur. Zatürre tedavisi olan bir hastalık olup aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır, aksi taktirde farklı boyutlara taşınabilir hastalık . Birçok mikrop zatürreye neden olabilir, ama en çok pnömokok, stafilokok ve hemofilıs isimli mikropların neden olduğu zatürrelere rastlıyoruz. Tüberküloz mikrobunun akciğerlerde yaptığı hastalık da bir çeşit zatürredir.

Zatürre genellikle birdenbire ateş, titreme ve üşüme ile başlar. Başlangıçta kuru olan öksürük gittikçe balgamlı olmaya başlar. Rengi sarı-yeşil arasıdır. Pnömokok mikroplarının sebep olduğu zatürrede balgam pas rengindedir. Bazen kanlı balgama da rastlanabilir. Nefes alırken batar tarzda göğüs ağrısı olması, iltihabın akciğer zarına kadar ilerlemiş olduğunun göstergesidir. Hasta ağrıyı artırdığı için derin nefes almak istemez. Bazen akciğerdeki iltihapla birlikte akciğer zarları arasında sıvı da toplanabilir. Zatürre akciğerlerin geniş bir bölümünün tutmuşsa ya da her iki akciğerde yaygın olarak bulunuyorsa, nefes darlığına da yol açar. Tırnaklarda ve dudaklarda morarmaya rastlanabilir.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017