Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Hayatımız Sigortalı - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Hayatımız Sigortalı

Hayatımız Sigortalı Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Hayatımız Sigortalı adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Hayatımız Sigortalı Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Hayatımız Sigortalı

Sektörel Dergisi

2017 yılı nasıl olur acaba?

Yıl sonu yazılarını pek sevmiyorum. Bir yıl daha geçmiş, bir yaş daha almış oluyoruz en azından. Fakat bu sene bir an evvel bitsin diye dua etmedim değil. Çok kötü bir seneydi… 15 Temmuz darbe girişimi, şehitler, bombalar, ölen gencecik asker ve polislerimiz ve tabii ki vatandaşlarımız. Pek hatırlamak istemeyeceğim bir sene diyebilirim. Bu kadar olumsuzluklar yaşarken sigorta sektörü için iyi sonuçların alındığı bir sene oldu. En azından zararlar azaldı. Her ne kadar komisyonlar düşürüldü diye söylenilse de acentelerin de gelirlerinin arttığı bir seneydi. Sektör, geçmiş senelerdeki hatalarını tekrar etmeyip biraz da fiyatları aşağı çekmemeye direnerek bunu başardı.

Enflasyonun iki üç katı bir büyüme başka bir sektörde yaşanmamıştır herhalde. Bunun sadece trafik fiyatlarının hızlı yükselmesinden kaynaklandığını biliyoruz. Diğer branşların büyümeye etkisi yok denecek kadar az. Fakat ne yazık ki sigorta sektörü son 5 yıldır tüm enerjisini trafik sigortaları için harcadı. Tüketicilerin ilgisini çekebilecek yeni ürünleri göremedik. Aslında bina tamamlama sigortası, hukuksal koruma gibi üzerinde çalışılan birçok sigorta ürünü var ama... İnşallah gelecek sene bu yeni ürünleri de pazarda görebiliriz.

Prim üretim sıralamasında değişiklik…

Sigorta şirketleri arasında ilk 10 ve ikinci 10 şirket arasında sıralamalarda değişiklikleri görebiliyoruz. İlk üç şirket değişmiyor. Kendi aralarındaki sıralama da pek değişecek gibi değil. Ama Mapfre ve Sompo Japon Sigorta’nın bu piyasa şartlarında trafik sigortalarını fırsat bilip dördüncü ve beşinciliğe yerleştiklerini görüyoruz. Geriye kalan beş şirketin de gelişmelere temkinli baktıklarını görebiliyoruz. İkinci 10'da ise Neova'nın yükselişine tanık oluyoruz. Yeni Genel Müdür Bülent Karan'ın belirleyeceği stratejiye göre Halk Sigorta'nın durumu ilk 10'a girecek şirketi belirleyecek. Fakat son 20 şirket arasında hiçbir iddiası olmayan şirketleri görüyorum. İsim vermek istemiyorum, ama sadece genel müdürler maaşlarını alabilmek için şirketlerini yüzdürmeye çalışıyormuş gibime geliyor. Neredeyse büyük bir acente veya broker prim üretimine denk gelen bir üretimleri var. Onu yazmayalım, bunu yazmayalım, üretimi neredeyse sıfırla, ne o, şirket fazla zarar etmesin… Ben pek anlamıyorum bu stratejileri. Bence bu dip şirketler, uzmanlaşan şirketlere dönüşmeli. Çünkü bu pazarda bir konsolidasyon da görünmüyor. Bu şirketleri hangi şirket ne için satın alsın ki?

İddia önemli

Turins Sigorta, büyük bir dünya şirketinin satın almasıyla pazara Gulf Sigorta olarak girdi. Aynı grup AIG'yi de satın aldı. Yılın ilk aylarında bir birleşme olacak. Gulf Sigorta Genel Müdürü Süleyman Sağıroğlu ile bir yemekte bir araya geldim. Kendisine ‘Bu pazara neden geldiniz? Hedef ilk 10'mu, son 10'mu?” diye sordum. Süleyman Bey, AIG sigorta ile birleşmeden sonra grubun gücünü pazardaki herkesin göreceğini söyledi. İddialı olmaları bile yeter benim için. Çünkü bu iddialardan yoksun birçok şirket var pazarda.

Şimdi eli kulağında, Quick Sigorta geliyor. Farklı bir anlayışla sigortacılık yapacak. Direkt satış yapacak, acenteleri de olacak. Fakat primler paylaşılacak. İlginç bir yöntem ama önce Hazine bir onay versin hele, gerisini göreceğiz.

Anlayamadığım bir nokta da şu, bu dip şirketlerin genel müdürleri ne zaman arasam yurt dışındalar. Ya da yurt dışında olduklarını duyuyorum. Neden bu arkadaşlar yurt dışında diye soruyorum kendime iki şey aklıma geliyor. Birincisi global şirket olmalarından dolayı patronlar sürekli çağırıp fırça atıyor. Diğeri ise, 'Vallahi ne yaptım ne ettiysem şirketi yukarılara taşıyamıyorum bari bol bol gezeyim, her an görevden alınabilirim’ endişesi ile yerlerinde oturmuyor olabilirler. Ne yazık ki bir iki acente ziyareti yapsalar hiç olmazsa üretimlerine katkı olur ama onlar yurt dışında bilgi ve görgülerini artırma çabasında.

Can Kantar

  • Arşiv Sayısı : 61
  • Son Sayı : Ocak 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Hayatımız Sigortalı Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017