Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Hayatımız Sigortalı - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Hayatımız Sigortalı

Hayatımız Sigortalı Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Hayatımız Sigortalı adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Hayatımız Sigortalı Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Hayatımız Sigortalı

Sektörel Dergisi

Sektörün morale ihtiyacı var

2016, sigorta sektörü için gerçekten ilginç bir sene. Çıkan kanunlar, acenteler ile ilgili uygulamalar… Geçtiğimiz ay yazdığım yazıda sakin bir ay geçti diye söylemiştim. Nereden bilebilirdim ki eylül ayının bu kadar aksiyon ile geçeceğini? Aslında gerçeği söylemek gerekirse birtakım sıkıntılar yaşanıyor görünebilir. Fakat sigorta şirketleri özellikle trafik sigortalarında bu sene geçmiş yıllara oranla para kazandı denilebilir. Geçen yazımda yazdım ama arada kaynadı. Acenteler yılın ilk altı ayında geçtiğimiz sene ile karşılaştırıldığında yüzde 53 oranında daha fazla gelir elde etmiş. Genel olarak bakıldığında bazı sıkıntılar yok değil ama gizlenemeyen bir gerçek de var; para kazanılıyor. Ama sektör oyuncularına teker teker sorduğumuzda şirketlerin de acentelerin de eksperlerin de ayrı ayrı sıkıntıları var. Pek mutlu görünmüyorlar. Sektör için önemli son üç aya giriyoruz. Sektörümüz de ülkemiz de çok sıkıntılı günlerden geçiyor ve moralimiz yok.Bu nedenle biraz hoşgörü ve iyi niyetli yaklaşımlar sektörü motive etmeye yetecektir.

Yeni uygulamanın sonuçları iyi araştırıldı mı?

‘Fiyat indirin’ baskısı sigorta şirketlerini demoralize etmiş durumda. Sözleşmeler, poliçelerdeki iletişim bilgilerini girme zorunluluğu, trafik sigortalarında tüketiciye SBM'den fiyat araştırtıp en ucuzu buldurma, poliçe iptallerinin ilk üç ayda kolaylaştırılması gibi konular gerçekten çok sıkıntılı. Sözleşme iptallerinin kolaylaştırılması başka sektörde ne kadar var, bilmiyorum. Hazine'nin tüketiciyi koruyalım derken konuyu biraz abarttığını düşünüyorum. Bunun neticeleri iyice araştırıldı mı, onu da çok kestiremiyorum. Bir taraftan tüketici korunuyor görünebilir ama şirketlere ve acentelere büyük iş yükü getireceği de bir başka gerçek. Ben bir sektör yetkilisi ile sohbetimde “Okumayı sevmeyen bir toplumuz, bu iptalden ne kadar sigortalı haberdar olabilir ki" demiştim. Aldığım cevap "Acenteler başkalarının müşterisini kapmak isterken, sigortalılar bilgilenir merak etme" dedi. Bu benim hiç aklıma gelmemişti.

Can Kantar

  • Arşiv Sayısı : 58
  • Son Sayı : Ekim 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Hayatımız Sigortalı Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016