Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
hospitalmanager - Bilim Sağlık Dergisi
Ana Sayfa > hospitalmanager

hospitalmanager Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj hospitalmanager adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

hospitalmanager Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

hospitalmanager

Bilim Sağlık Dergisi

Değişim okyanustaki bir yolculuk gibidir, değişimin nereden nasıl geleceği belli olmayan, sınır konulamayan, zaman zaman heyecan zaman zaman ise korku yaşatan, fırtınalara karşı daha büyük bir güçle mücadele edilen… Bilgi, deneyim, teknoloji, strateji, güç sarf ederek güçlenme, liderlik barındıran bu yolculukta her mesleğe düşen rol ve sorumluluklar bulunmaktadır. Hemşirelik de bu süregelen değişimin içerisinde ayak uydurarak yolculuktaki yerini alıyor.

Bilgi ve teknolojik gelişmeler doğru ve faydalı şekilde kullanılırsa gelecek her zaman bir fırsattır keşfedilmeyi bekleyen… Bu fırsatların mesleğin gelişimine yönelik yatırım haline dönüştürülmesi için bugünden itibaren organizasyonların bilgi ve teknolojinin insan yararına nasıl kullanacağı ile ilgili en az üç konuya odaklanmaları gerekmektedir. Genellikle soyut kavramların peşinde koşmaktan somutlaştırıp dokunur hale getirme ile ilgili fazla çaba sarf etmiyoruz. Biraz bu konulara eğitim göstermeliyiz. Örneğin profesyonellik ile ilgili saatlerce, aylarca hatta bir dönem boyunca ders veriyoruz ancak üniformalıyken sigara kokusunun üzerine sinmesinin, oturup kalkma üslubunun, argo konuşmanın profesyonellik olmadığını, bir hastanın kişisel alanına girerken izin alınması gerekliliğinin önemli olduğunu ya da niye önemli olduğunu, konuşma sırasında samimi davranmanın karşı tarafta yarattığı etkiyi konuşmuyoruz. Yaşarken öğrenmelerini bekliyoruz. Unutmayalım ki; bireyin vicdan, dürüstlük, saygı, içtenlik gibi olumlu kişisel niteliklerin temelinde hemşireliğe özgü bilgi, otonomi, politik farkındalık, topluma hizmet etmeye gönüllülük, bilimsel çalışmalar yapma, ekip, örgütlenme gibi mesleki kimlik için gerekli olan bazı değerlerin içselleştirildiği ve bunların bireyin davranışlarında görünür hale gelme süreci profesyonelliktir. Profesyonelliğin hayata dönüştürülmesi ile ilgili bilgiyi tecrübeli yöneticilerin ve liderlerin sayesinde öğrenileceği unutulmamalıdır.

Liderler de kolay yetişmiyor. Liderlik pozisyonel değil örnek alınıp peşinden koşulacak nitelikte durumsal karar verme becerisi olan, muhakeme yaparken etik değerleri, vicdanını göz ardı etmeyen en önemlisi de samimi olan ve samimiyetini doğasında yansıtan transparan davranabilen, ilişkisini çıkar temeline dayandırmadan sürdürebilendir. Çıkarın tek bileşeni ise iş hayatında FAYDADIR. Temelde iki tür lider vardır aslında doğal liderlik ve öğrenilmiş liderlik diye HEPİMİZ BİLİYORUZ.. Öğrenilmiş liderlikte örgütlerin kendi liderlerini yetiştirmeye başlaması gerekir. Artık yetişme ve yetiştirme çağındayız. Yetişirken yetiştirmeye başlıyoruz. Yeter ki statejiler belli olsun, öngörüler oluşsun… Liderliğin gelişimini neden bu kadar önemsiyorum. Çünkü daha uzun, sağlıklı ve mutlu yaşam için klinikteki hasta bakımında, paylaşılan ya da paylaşılamayan mesleki hataları sistematik çözmek, değişimi başlatmak ve yönetmek, insan ilişkilerini yönetmek için hastane yönetiminde, bilginin doğru kullanımı için akademide ve klinikte, yasaların mesleki sorunlara karşı koruyuculuğunu sağlamak, haklarını korumak için politik yapı içerisinde lider hemşirelere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Yani hemşireliği etkileyen her yapının içinde lider hemşirelerin olması gerekiyor ki yaptığımız işte uzmanlaşmanın alt yapısı sağlam temellere dayanabilmesin.

Hemşirelikte konuşulmayan ya da açığa çıkmayan konu fazla. Konuşulan tek konu yaşanan sorunlarmış gibi görünüyor. Mesleki sorunlar hep olacak. Bugün hangi mesleğe sorarsanız sorun; geliri ile ilgili, çalışma saati ile ilgili sıkıntılarını iletecektir, ideaist olan herkes bulunduğu yerde işlerin doğru gitmediğini düşünür, hatta tembel insanların bunu yarattığını düşünürken tembel denilen insanlar da davranışlarının yada yarattığı etkinin farkında değildir, çoğu meslektaşımız anlaşılmadığından yakınır ancak anlaşılmayan konu net değildir… Evet gelelim çözüme; mesleğin kendi ile ilgili problemleri varsa o meslek mensupları çaba sarf etmek zorundadır elbette ancak sorunları konuşurken gösterdiğimiz çabanın aynısını konuşulmamış olan çok iyi olanlara ya da yaptığımız yararlı işler için de göstermeliyiz. Onlar çoğu zaman arada kaynıyor ve emekler boşa gidiyor.Liderlerin bu konuda da farkındalıklarının yüksek olması gerekiyor. Çok basit bir örnek vermek istiyorum. Acil durumda gelen hasta eşyalarını teslim alıp bir poşete koydunuz, üzerine hasta etiketi yapıştırıp sakladınız, ertesi gün oldu ve eşyalarını teslim aldığınız hasta o eşyaların kendisine ait olmadığını söylüyor hatta eşyalarının kaybedildiği ile ilgili geri bildirimde bulunuyor. Ne yapardınız bu durumda? Kendinizi nasıl savunurdunuz? İnsanı koruyacak sistemler geliştirmek için yola çıkarız. Burada bir tutanak formu geliştirerek bu olayın bir daha yaşanmaması ya da yaşandığında yasal kanıtlarla bireyi mesleği ve kurumu koruma altına alırız. Baktığınızda çok basit gibi görünen bir kağıt parçası ancak doğru yerde ve zamanında kullanıldığında mesleki değeri koruyucu özelliğe sahip oluyor. Yasa ve yönetmelik de böyle çıkıyor. Önce fark ediyoruz daha sonra da farkındalık yaratmak için yola çıkıyoruz. Maliyetin hemşirelik ile ilişkisi de çok konuşulmayan konular arasında. İyi hemşire iyi hasta bakımı yaparsa ne olur? Hemşirenin mesleğe ve kuruma kazandırdığını iyi kanıtlamak gerekir. Hemşiresiz bir dünya demek ciddi bir enfeksiyon kapma şansın daha yüksek, cerrahi ve tıbbi bakım sonrası daha fazla komplikasyonla karşılaşabilirsin demektir. Maliyet ve hemşirelik ilişkisi yeme-içme gibidir ihtiyacınız varsa kullanırsınız yoksa kullanmazsınız.

Gelecekte de dokunabileceğimiz ve yaptığımız işi görünür hale getireceğimiz nice günlere.

Uzm. Saliha Koç

  • Arşiv Sayısı : 2
  • Son Sayı : Aralık 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 3 Aylık

hospitalmanager Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017