Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
hospitalmanager - Bilim Sağlık Dergisi
Ana Sayfa > hospitalmanager

hospitalmanager Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj hospitalmanager adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

hospitalmanager Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

hospitalmanager

Bilim Sağlık Dergisi

16 yıldan uzun bir süredir insan kaynakları alanında çalışmaya emek ve gönül vermiş biri olarak, derginin bu sayısı için editörlük teklifini alınca büyük bir heyecanla kabul ettim. İş hayatım boyunca, çalışanlarımızın hep birinci önceliğimiz olması gerektiği bilincinden bir an olsun uzaklaşmadım. İnsandan ve emekten yana olmamız gerektiğine olan inancımı hiç kaybetmedim. Ancak gönül vermiş çalışanlarımızla ulaşmak istediğimiz hedeflere ulaşabileceğimiz düşüncesinden asla vazgeçmedim. Bu yaklaşımım ve inancım da, insan kaynakları alanında, büyük bir istekle, fayda yaratarak ve yüreğimi koyarak çalışmama vesile oldu.

İnsan kaynakları(İK) yönetiminin temel amacı; çalışanların kendilerini geliştirebilecekleri, ait hissedebilecekleri, ifade edebilecekleri, üretken, yaratıcı, uzun soluklu, mutlu ve başarılı olabilecekleri çalışma ortamlarını yaratmak olmalı. Çoğu sağlık kurumunda, İK departmanlarının bu amaçtan uzak durarak faaliyetlerini sürdürdüklerini gözlemliyorum. Ancak, dergide yer alan İK yöneticileri ile yaptığım röportajlarda, güncel İK uygulamalarının hayata geçirildiğini duydukça çok umutlandığımı ve yapılan çalışmalardan gurur duyduğumu belirtmek isterim. Umarım bu çalışmalar diğer sağlık kurumlarına da örnek teşkil eder.

İK adına en büyük hayalim; sağlık kurumlarında, çalışan ilişkilerinden, seçme ve yerleştirmeye, eğitim ve gelişim faaliyetlerinden, yetenek yönetimine kadar İK’nın tüm fonksiyonlarında stratejik İK uygulamalarının hayata geçirilmiş olması… Operasyonel ağırlıklı İK uygulamalarının, bir kurum için minimum düzeyde fayda sağlayacağına, asıl faydanın ancak stratejik İK uygulamalarının hayata geçirmesiyle elde edilebileceğine inanıyorum. Stratejik İK’ya geçebilmek için de İK yöneticilerinin, iş süreçlerine hakim olmalarının birinci ön koşul olduğunu düşünüyorum. İş süreçlerini tanımadan, çalışanların ne iş yaptıklarını, ne tür sorunlarla ve çıkmazlarla karşılaştıklarını bilmeden onlar için İK stratejilerini üretmek ve hayata geçirmek bir hayalden öteye gitmeyecektir. Stratejik İK uygulamalarını hayata geçirebilmenin ikinci ön koşulu ise üst yönetimin İK’nın önemini kavramış ve İK departmanlarını stratejik ortak olarak kabul etmiş olmalarıdır.

Stratejik İK yaklaşımı ile güncel ve yeni nesil İK uygulamalarını hayata geçiren, sağlık kurumlarının çok daha başarılı ve fark yaratan kurumlar olacağına inanıyorum. “Önce çalışanlarımız” yaklaşımımızın hep güncel kalması dileğiyle…

Zeynep Erkek

  • Arşiv Sayısı : 1
  • Son Sayı : Ekim 2016 (Özel Sayı )
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 3 Aylık

hospitalmanager Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016