Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
İnşaat & Yatırım - Yapı İnşaat Dergisi
Ana Sayfa > İnşaat & Yatırım

İnşaat & Yatırım Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj İnşaat & Yatırım adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

İnşaat & Yatırım Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

İnşaat & Yatırım

Yapı İnşaat Dergisi

15 yıldır bu satırlardan hep yazdığım üzere dış ticaret açığı ve buna bağlı cari açık, ülkemizin kırılgan bir ekonomiye sahip olmasına neden oluyor. Global piyasalardaki en ufak bir dalgalanma, bölgemizdeki olumsuz gelişmeler, ülkemizde yaşanan siyasi gelişmeler ve terör olayları bu kırılgan ekonomiyi daha da hassas bir hale getiriyor.

Geçtiğimiz ay da yazdığım üzere, Türkiye Cumhuriyeti'nin bu kırılgan ekonomik yapıdan kurtulması ve dünyadaki en büyük 10 ekonomiden biri olabilmesi için ailen bir "kalkınma modeli"ne ihtiyacı var. Bu model, global pazara entegre olabilen, diğer yandan da milli unsurlar taşıyan bir yapıya sahip olmalı. Bunun için modern ve gelişmiş ülkelerdeki örnekler inceleyip, ülkemizin jeopolitik durumuna, milli değerlerine, insan gücüne dayanan, kendine özgü bir model oluşturulmalıdır. Böyle bir kalkınma modeli ülkemizin gücünü ortaya çıkarır ve dünyada ekonomik anlamda bir reform yapılmasını sağlayabilir. Böylece dünyada eşi benzeri olmayan, yaratıcı, gecesini gündüzüne katan müteşebbis zenginliğimize katkı sağlarken, bunu dünyaya açma imkanı da doğar.

Buna birde inşaat sektörü özelinde bakacak olursak; hiç kuşkusuz inşaat, ekonominin lokomotifidir. 200'ün üzerinde alt sektörü peşinden sürüklemektedir. İnşaat; atlyapı- enerji- ulaşım, konut ve konut dışı yatırımlar olmak üzere 3'e ayrılmaktadır. Ülkemiz mega projeler açısından hiç kuşkusuz dünyada birinci sıradadır. Konut dışı projelerde mutlak suretle reel sektör olan sinai tesislere ağırlık verilmeli, turizm - sağlık - eğitim projeleriyle yurtdışına açılmamız gerekir. Bunun için hedefler konulmalıdır. Örneğin turizmde klasik yatırımların dışına çıkılmalı, 100 milyar dolarlık gelir hedefine odaklanmalıdır. Sağlıkta 30 milyar dolarlık, eğitimde ise en az 1 milyon yabancı uyruklu öğrenci hedefiyle döviz girdisi hedef alınmalıdır. Konutta ise uluslararası fonlar, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve İran'dan kaynak yaratılırken, diğer yandan da batılı ülkeler hedeflenmelidir. Özellikle, İskandinav ülkeleri başta olmak üzere batıdaki emeklilere konut satışı yapılmalı bu, önemli bir ihracat kapısı olarak görülmelidir. Bu saydıklarımız gerçekleşirse yabancılardan hem ülkemize kaynak yaratılır, hem de yılın belki de yarısını ülkemizdeki geçirmeleri neticesinde yüksek oranda döviz girişi sağlanmış olur.

Tüm bunların olabilmesi için ise öncelikle ülkemizin cazibe merkezi olması sağlanmalıdır. Bu da ancak daha demokratik, çağdaş, insanların kutuplaşadığı, huzur- güven ve barış ortamının hakim olduğu bir hukuk devleti ile sağlanabilir.Bunun olması için hepimize büyük görev düşmektedir. Huzur ve barışın hakim olduğu nice bayramlar dilerim.

İyi bir ay geçirmeniz dileğiyle...

Mahmut Kılınç

  • Arşiv Sayısı : 45
  • Son Sayı : Temmuz 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

İnşaat & Yatırım Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017