Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
İnşaat & Yatırım - Yapı İnşaat Dergisi
Ana Sayfa > İnşaat & Yatırım

İnşaat & Yatırım Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj İnşaat & Yatırım adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

İnşaat & Yatırım Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

İnşaat & Yatırım

Yapı İnşaat Dergisi

Ülkemiz zor günlerden geçiyor. Suriye ve Irak meselesi, terör tehdidi, siyasi gelişmeler, OHAL uygulamaları, Avrupa Parlemantosu ilişkilerindeki son du­rum ve ABD Merkez Bankası'nın faiz arttırım kararları... Tüm bunlar olurken bir yandan da, 30 yıldır ülkenin tüm kurumlarını alçakça ele geçirmiş olan hain FETÖ/PDY terör örgütünün neden olduğu 15 Temmuz darbe girişiminin hala devam eden olumsuz etkileri...

Türkiye, bu satırlarda hep vurguladığım üzere mutlaka üretim, yatırım ve ih­racat yaparak, yani reel sektör ile büyümelidir. Gelişmiş ülkelerde de gördüğü­müz üzere, uzun vadede en mantıklı ekonomik çözüm bud ur. Ancak ülkemiz, dış kaynaklı finansal girdiler ve içeride kredi borçlanmalarıyla finans, hizmet ve inşaat sektörlerinde büyüme sağlamıştır. Bir diğer tehdit ise dış kredi borcu ve sıcak para girdilerinin yarattığı ciddi boyutlardaki döviz açığıdır. Bu durumun kalıcı çözümü, dış ticaret neticesinde sağlanabilecek cari açığın giderilmesi ile mümkün olabilir. Ancak, gerçekçi olmak gerekirse, ülkemizin kanayan yaraların­ dan cari açığın giderilmesi de pek mümkün görülmemektedir.

Peki bu durumun üstesinden nasıl geleceğiz? Türkiye'nin finansal sıkıntıları aşması için tek seçenek kalıyor, o da düşük faizli yeni krediler bulup, dış kay­naklı sermaye akışı yaratılması, böylece döviz ihtiyacının giderilmesidir. Ancak son döneme baktığımızda ülkemize sermaye akışının da sıkıntılı bir döneme gir­diğini söylemek zorundayız. Ülkemizde dış kaynak yaratmanın maliyetleri çok arttığı gibi, artık ciddi riskler de taşımaktadır. Dövizin yükselişi kimi çevreler ta­rafından, dış ticaret ve cari açık açısından olumlu gibi algılansa da, aslında hiç de öyle değildir. Türkiye'de özel şirketlerin borcu 200 milyar doları aşmıştır. Sadece bu veri bile, dövizdeki yükselmenin piyasayı ne derecede olumsuz etkilediğinin en somut işaretlerinden biridir.

2016 ülkemiz için çok zor bir yıl oldu. Bardağın dolu tarafına bakmaya çalışıp, 2017'nin çözüm odaklı bir yıl olmasını temenni ediyoruz. Ancak makro sorunla­rımız çözülmediği sürece, para politikaları, teşvik sistemi, inşaat ve gayrimenkul sistemiyle ilgili alınacak önlemler yeterli olmayacaktır.

2017 yılının dünyada, bölgemizde ve ülkemizde önce barışın sağlandığı, sonra da istikrar içinde akılcı, demokratik ve sağlıklı kararların alındığı, pozitif bir yıl olmasını temenni ediyorum.


İyi bir yıl geçirmeniz dileğiyle...

Mahmut Kılınç

  • Arşiv Sayısı : 38
  • Son Sayı : Aralık 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

İnşaat & Yatırım Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016