Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Kariyer.net - İnsan Kaynakları Dergisi
Ana Sayfa > Kariyer.net

Kariyer.net Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Kariyer.net adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Kariyer.net Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Kariyer.net

İnsan Kaynakları Dergisi

Zeka ve duygu ilişkisi

Duygusal zeka ile ilgili tanımlamalara bakıldığında kavrama pek çok farklı yaklaşım olduğu görülüyor. Ancak bunun da öncesinde zeka ve duygu tanımlarına da ayrı ayrı bakmakta fayda var.

1921 yılında akademisyenler tarafından yanıt verilen bir çalışma kapsamında zekayı oluşturan temel yetenekler problem çözme – karar verme gibi üst düzey beceriler, öğrenebilme ve çevreye uyum yeteneği olarak kabul ediliyor. 1986 yılında yapılan bir başka çalışmada ise zekayı oluşturan yetenekler üst düzey beceriler, kültür tarafından değer verilen yetenekler ve yönetici süreçler olarak sıralanıyor. Zeka tanımı üst düzey beceriler konusunda temel bir yeteneği içeriyor ancak görülen o ki zaman içerisinde önemli farklılıklar gösteriyor.

Yukarıdaki bilgiler Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi’nde yayınlanan “Modern Yaklaşımlar Işığında Değişen Duygu- Zeka İlişkisi ve Duygusal Zeka” başlıklı çalışmadan bir alıntı. Aynı çalışma içerisinde duygunun da pek çok farklı tanımı üzerinde duruluyor. Duygusal zeka ise en basit haliyle duyguların akıllıca kullanımı olarak tanımlanıyor.

Bu kısa özetle değinmek istediğim nokta ise şirketler için duygu ve zekanın birlikte değerlendirilmesinin bugünkü iş dünyasında göz ardı edilemez önemi. Bu ay dosyamızda ayrıntılarına değindiğimiz konunun pek çok farklı noktası bulunuyor. Ancak elbette ana fikir İnsan Kaynakları uzmanlarının bir adayı değerlendirirken bitirdiği okul, matematik zekası ya da diğer sayısal etkenler yerine adayın duygusal zekası, ekibe ve kültüre uyumu gibi başka etkenlerin olduğu gerçeğini dikkate alması gerektiği. Bu gerçek elbette çok uzun yıllardır biliniyor ancak duygusal zeka kavramını bu ay dosya konumuz olarak belirlememizin nedeni yeni kuşaklar için durumun artık kritik noktaya gelmesi.

Klasik işe alım teknikleri ve bol grafikli performans raporları yerine artık çalışanlar uyumlu olduğu bir şirkette uzun süre kalmayı tercih ediyor, özellikle birebir müşteriye dokunan firmalar için ise duygusal zekası yüksek çalışanlar daha yaratıcı ve günü yakalayan çözümler anlamına geliyor.

Keyifli okumalar dilerim,

Yeşim Sarıer Aksu

  • Arşiv Sayısı : 78
  • Son Sayı : Ekim 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Kariyer.net Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016