Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Kariyer.net - İnsan Kaynakları Dergisi
Ana Sayfa > Kariyer.net

Kariyer.net Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Kariyer.net adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Kariyer.net Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Kariyer.net

İnsan Kaynakları Dergisi

Marka itibarı ve çalışan ilişkisi

Geçen Aralık ayının ilk günlerinde Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Kurumsal İletişim ve İtibar Yönetimi Zirvesi’nde çok önemli konuşmacıları dinleme fırsatını buldum. Dikkatimi çeken en önemli ayrıntılardan bir tanesi itibar kavramıyla ilgili yapılan tüm konuşmalarda çalışanların itibara olan katkısının üzerinde sıklıkla durulması oldu. Bununla ilgili birkaç ayrıntıyı Ocak ayında yeni bir yılın planlarına odaklanırken özellikle belirtmek istedim.

Konferansta ilk olarak dünya çapında önemli markalarla çalışan Sosyal Girişimci ve Koç Tom Oliver konuşmacı olarak yer aldı. Oliver konuşmasında, markaların çokça sorduğu sorular arasında yer alan “Neden yetenekli insanlarla çalışamıyoruz?” sorusunun cevabının öncelikle marka itibarının düşüklüğüne bağlı olduğunu söyledi ve ekledi: “Markanızın vizyonu ve misyonu bayraklara yazmakla sınırlı kalacak bir kavram değil. Misyon tüm çalışanlarca bilinmeli, kısa ve öz olmalı. Çünkü artık yetenekli çalışanlara ilham vermenin dışında onları şirketin bir parçası olarak hissettirmelisiniz.”

Ardından Konda Araştırma Danışmalık Genel Müdürü Bekir Ağırdır, itibar kavramının Türkiye’de algılanma biçimiyle ilgili önemli verileri paylaştı. Ağırdır da konuşmasında çalışanların kurumsal itibara olan katkısı ile ilgili önemli detaylara yer verdi. Mağaza çalışanlarından örnek veren Ağırdır, “16 saat mağazada çalışan kişi tüketiciyle temas ediyor, o nedenle markanızın itibarını o çalışanın temsil ettiğini unutmamanız gerekiyor. İtibarınızı ölçerken yöneticilerinizin, çalışanlarınızın ve müşterinizin markanızı nerede gördüğüne dikkat etmelisiniz. Samimi, adil ve vizyoner olmalısınız” diye vurguladı.

Konferansta marka itibarının kurumsal iletişim açısında yönetimi adına pek çok değerli konuşma gerçekleştirildi. Ancak her konuşmanın satır arasında çalışanların şirkete aidiyetinin sürdürülebilirliğe olan katkısı önemli bir vurgu olarak dikkat çekiyordu. Bu farkındalıkla yeni bir yıla hazırlanmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Daha umutlu ve başarılı bir 2017 diliyorum.

Yeşim Sarıer Aksu

  • Arşiv Sayısı : 81
  • Son Sayı : Ocak 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Kariyer.net Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017