Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Konsept Projeler - Dekorasyon Mimarlık Dergisi
Ana Sayfa > Konsept Projeler

Konsept Projeler Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Konsept Projeler adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Konsept Projeler Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Konsept Projeler

Dekorasyon Mimarlık Dergisi

K O N S E P T P R O J E L E R ’ d e n

Henüz oyun çağındayken, her evde televizyon yokken, yaşamımızın büyük bir bölümü sokakta oyun oynayarak geçerdi. Kuralları önceden belirlenmiş oyunlar oynanırdı. Oyunun kuralına uymayanlar oyunbozan ilan edilir ve yeni oyunların dışında bırakılırdı. Oyuna başlamadan önce eğer taraflar anlaşırsa kuralları esnetme hakkı vardı. Sokak, oyunun önemli bir parçasıydı; oyun alanıydı. Akşam yemeği için eve çağrılmadan oyun bitmezdi. Okulda teneffüslerde, okul sonrası ödevlerden geriye kalan zamanlarda günümüzün büyük bir bölümü oyun oynayarak geçerdi.

Ne değişti? Oyun oynamaya devam ediyoruz aslında. Ancak oyun farklı, oyun alanımız farklı. Oyunbozanlar için ise hayat artık daha zor. Sadece oyun dışı kalmak değil bedel. Ciddi cezalarla karşılaşma olasılıkları yüksek. Kurallar çeşitli, oyuncular değişken. Çocukluğumuzun oyunlarında oyunun olmazsa olmazı olan sokak yerini başka mekânlara bıraktı. Hatta hiç düşünmediğimiz mekânlar oyun alanı oldu. Çalışanların verimliliğini artırmak için oyun alanlarına sahip ofisler günümüzde tümüyle bir oyun alanı ve oyun kurulan bir alan olarak tasarlanıyor. Okullarda oyunun öğrenmenin bir parçası olduğu kesin olarak kabul edilerek mekân düzenlemesi yapılıyor.

Sözün özü şu: Çok şey değişti. Özellikle okul öncesi dönemde televizyonla ilk kez karşılaşan, sokakta oynayan-büyüyen X kuşağının bireyleri için. Her kuşak bu kadar büyük bir değişim yaşıyor muydu tartışılır ama bilinen bir şey var: O zamanlarda televizyonda gördüğümüz gelecek vizyonunun artık içinde yaşıyoruz. Uzay 1999’da olduğu gibi Ay üzerinde bir üs bildiğimiz kadarıyla oluşmadı ama uzay yolculuğunu bir uçak seyahati düzeyine indirgeme, uzayda yaşam alanı oluşturma çalışmaları
devam ediyor. Oyun değişmiş olsa da oyun oynamaya devam ediyoruz. Kurallar değişmiş olabilir. Çalıştığımız, dinlendiğimiz, öğrendiğimiz mekânlar artık sokaklar gibi oyun alanımız. Ofis içinde bisiklete binebilir, çalışma masalarımızda ping pong oynayabiliriz. Teknolojiyi hayatımızı kolaylaştıran bir unsur olarak oyuna dahil edebiliriz.

Yaşam dilimimiz içinde televizyonun karıncalanmış görüntüleriyle - literatürdeki adı buydu o zamanlar - hayatımıza girdiği ilk günlerden görüntülü iletişime uzanan ilginç bir devinim yaşadık X kuşağı olarak. Unutulmaması gereken bir başka nokta ise oyunun artık sadece bize ait olmadığı gerçeği. Y oyuna dahil oldu. Z saha kenarında ısınma turlarında. Oyun birlikte oynanacak artık. Saha kenarına dönene kadar oyunun Keyfini sürmeye devam.

Şimdi oyun zamanı!

Özgül Atay

  • Arşiv Sayısı : 48
  • Son Sayı : Temmuz-Eylül 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 3 Aylık

Konsept Projeler Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016