Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Lacivert - Bilim Sağlık Dergisi
Ana Sayfa > Lacivert

Lacivert Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Lacivert adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Lacivert Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Lacivert

Bilim Sağlık Dergisi

Merhaba

Sevgili ötekileştirme,

Ben ilkokuldayken sen diye bir şey yoktu. Mahalle baskısı, itibarsızlaştırma, İslamofobya gibi kelimeler de yoktu, bilmezdik. Bir gün Şerif Mardin ‘mahalle baskısı’ diye bir şeyden bahsetti, kimse bir şey anlamadı, tam bir sene sonra; “Acaba ne dedim” temalı bir konferans tertip edip meseleyi Alfred Schultzlu, Durkheimlı filan bir güzel anlattı. Kafamız daha da karıştı.

Neyse ki hızlı terakki gösteren bir milletiz. Kavramların post-teori kısmına hızlıca geçtik. Oruç tutmayan arkadaşımıza mahalle baskısı şakası yapıp beraber gülüşme olgunluğuna eriştik. Aile Whatsapp grubundan fecaat bir çocukluk resmimizi yollayan akrabalara; “Beni resmen itibarsızlaştırıyorsunuz ama” demeye başladık. Son olarak herkes televizyon izlerken gidip yatması istenen çocuklar şöyle tepki vermeye başladı: “Beni ötekileştiriyorsun anne!”

Senin öyle sulandırılmayacak bir mesele olduğunun farkındayım. Tarihini yazsak cilt cilt kitap çıkar. Lakin Allah aşkına; Herodot Perslileri ötekileştirdi de, Perslilerin çok mu umurunda oldu? Daryus oturduğu tahtta yerini mi yadırgadı? Ne olduysa Herodot’un ötekileştirmesinin gelip sızdığı benim küçük dünyamda oldu. Haçlı Seferlerinin mustaribi Süryaniler için öteki; Müslümanlar mıdır, istilacı Avrupalılar mıdır? Neyse, bence bu kadar anakronizm yeter.

Demek istediğim, tarihin hiçbir döneminde hayatlarımızın bu kadar didiklendiğini düşünmüyorum. Hâlâ başörtülü bir kadın olarak sakız almak için girdiğim kuruyemişçideki siyasi tartışma bana sıçrar mı endişesi yaşıyorum. O mekânı hızlıca terk etmek istiyorum, bazen tamamen görünmez olmak istiyorum. Kim bilir milyonlarca insan senin yüzünden hangi sebeplerle her gün bakışlardan yoruluyor, hayattan usanıyor, umudunu kaybediyor. Sen bize ne yaptın böyle?

Hâsılı, sevgili ötekileştirme, her nerede ve ne şekilde yaşıyor veya yaşatılıyorsan, bizi bir tanımayı dene, tanısan belki seversin…

Lacivert’i kendi yasam kültürünüze dahil etmeniz temennisi ile...

Meryem İlayda Atlas

  • Arşiv Sayısı : 26
  • Son Sayı : Nisan 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Lacivert Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017