Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Lacivert - Bilim Sağlık Dergisi
Ana Sayfa > Lacivert

Lacivert Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Lacivert adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Lacivert Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Lacivert

Bilim Sağlık Dergisi

Merhaba

Senin melas ve chole dediğin, melankoli yerine kullandığın ‘malihulya’ terimini bizler de yakın zamana kadar kullandık…

-Her şeyi Antik Yunan’dan başlatma âdetimiz var ya, ben de öyle yapayım. Melankoli kelimesi Grekçe Melas ve Chole kelimelerinden geliyor. Melas, ‘kara’; chole ise ‘safra’ demek yani ‘kara safra’.

-Bunu söylemek için bir açılış metnini mahvettiğine inanamıyorum. Dergideki her üç yazıdan beşi zaten bundan bahsediyor. Sanırım dergiyi okumadan bir mukaddime yazıyorsun.

-Yanlışın var, yazarlar kara safradan bahsediyor ama melas ve chole kelimelerinin sırrını okurla paylaşmıyor, Ayrıca o yazar taifesi bu kavramı ilk ortaya atanın Crotonalı Alcmaeon olduğunu ve günümüzden yaklaşık 2500 yıl önce böyle şeylere kafa yorduğunu belli ki bilmiyor.

-Biz öğrendik ne oldu? Tarih ver, etimolojik analiz yap, bilmem kim… Allahualem, bu Yunan kardeşimiz aynı zamanda hem fizikçi, hem tıpçı hem felsefecidir.

-Aynen! Ama bazı kimseler bu işlerin Hipokrat’la başladığını sanıyor. Şimdi Hipokrat desem, hiçbir şey demezdin. Hipokrat bir afyondur diye boşuna dememişler.

-Anlaşıldı, senin ahmaklık fasit dairende tek teğetin Antik Yunan filozofları. Hipokrat’a bir şey desem, Platon ile Aristo ile devam edeceksin. Sıkılmadınız mı ulan? Bu ne çıldırtan denge?

-Bir işin nereden başladığını bilmek önemli fakat.

-Peki, sonra ne olduğunu hiç merak ettin mi? Neden melankoliyi Hipokrat’tan başlatmaktan rahatsız oluyorsun da, Razi ekolünden gelen yine hem hekim hem filozof hem fizikçi Ehaveyn-i Buharî’yi hatırlamamaktan rahatsız olmuyorsun?

-Google’a baktım şimdi, Hidayet’ül Müteallimin diye bir eseri varmış. Tıp eseri.

- İlim öğrenenlere kılavuz demek… Manik, melankolik, depresif gibi rahatsızlıkların 10’uncu yüzyılda hastaları ile terapi tarzında bir iletişim geliştirdiğini ve hatta bu yüzden ‘divanelerin hekimi’ diye çağrıldığını da söyler…

-10’uncu yüzyılda İran’da terapi mi? Melankoli terapisi mi?

-Reçete de var. Üstelik senin melas ve chole dediğin, melankoli yerine kullandığın ‘malihulya’ terimini bizler de yakın zamana kadar kullanırdık…

Lacivert’i kendi yaşam kültürünüze dahil etmeniz temennisi ile...

Meryem İlayda Atlas

  • Arşiv Sayısı : 24
  • Son Sayı : Şubat 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Lacivert Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017