Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Maison Française - Dekorasyon Mimarlık Dergisi
Ana Sayfa > Maison Française

Maison Française Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Maison Française adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Maison Française Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Maison Française

Dekorasyon Mimarlık Dergisi

OYUN VE OYUNCULAR

Yerel, bölgesel ve global oyunlar içinde yolumuzu ve önümüzü tam olarak göremediğimiz yeni bir mevsimin başlangıcında, Fransa’nın en başarılı trend avcılarının bu sezon için seçtikleri anahtar kelime belli oldu: Oyun. Onların aklında ev sahnesinde denge ve kumar oyunları oynayarak büyük ikramiyeye -yaratıcı, farklı ve kişisel kombinasyonlara- ulaşmak olsa da, yaklaşık iki sene önce belirledikleri bu kavram, ilginçtir ki sadece ev değil, dünya düzenine de ayna tutar nitelikte. Fransızlar dekorasyonun farklı zamanları, stilleri, sembolleri ve hikayeleri kullanarak yaptığı oyunların beklenmedik kolajlar yaratacağı görüşünde birleşiyor. Bu aynı zamanda mekanların daha dramatik, aykırı ve fantastik olması demek. ‘Yeni barok’ ve ‘dandy’ tarzlarına işaret ediyor; odaların birer “wunderkammer” gibi sürprizli ve asla homojen olmayacak şekilde dekore edileceğini öngörüyorlar. İllüzyonlu, reflektif ve transparan materyaller; grafik, optik ve dijital desenler; kadife, lake ve saten gibi zengin yüzeylerle akıl karıştırmanın peşindeler. Ve tüm bunları birleştirmek için tek bir renge güveniyorlar: Kırmızı. Onları destekleyen ünlü bir kurum var: Pantone Renk Enstitüsü. Bu sene başında, belirledikleri tüm yeni renk temalarının film endüstrisinden ilham aldığını açıkladılar. Vizyona girmesi beklenen son Star Wars filmindeki koyu lacivertler ve derin kırmızılar gibi… Evlerin iklimini ‘doğa, sağlık ve wellness’ ekseninde tutmaya kararlı olan İskandinav trend uzmanları ise recycling (geri dönüşüm) kelimesinin yerine rescue (kurtarma) kelimesinin öne çıkacağını; en önemli aksesuarın harita ve küreler olacağını; hafiflik hissi uyandıran pastellerden vazgeçmeyeceğimizi söylüyorlar. Bize gelince… Biz ekip olarak yönümüzü “öz”ümüze çevirme ihtiyacını duyduk. Henüz ünlenip kirlenmemiş kuzey Ege köylerinde, gücünü özgün kimliğinden alan mekanların izini sürdük. Beynimizi, ruhumuzu, gönlümüzü dinlendiren dar sokakların, taş duvarların, kilimlerin, toprak küplerin büyüsüne kapıldık ve onları şehir evine taşımayı hayal ettik.

Dekorasyon sahnesinin başrolü aslında hep ev sahibinde. Yardımcı aktörleri ve teknik ekibi trendlere, ihtiyaçlara ve hislere göre değişebiliyor; ama eylem hep aynı: Yaşam ve yaşam alanlarında oyunu kuralına göre değil, özgürce oynamak… Riske girerek ve sık sık yoldan çıkarak… İyi şanslar!

Melda Narmanlı Çimen

  • Arşiv Sayısı : 56
  • Son Sayı : Ekim 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Maison Française Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016